Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 19.11.2008 - 06:54 Oppdatert: 19.11.2008 - 07:26

Sexscene-dom faller om to uker

Gørild Mauseth må vente i to uker på å få vite om hun får erstatning fra NRK.


NRKs advokat Jon Wessel-Aas sier til VG Nett at det blir spennende å få dommen i saken fordi man til nå ikke har noen avgjørelser om sitatrettens grenser.

- Den vil kunne få stor betydning for diskusjonsfriheten om kulturtemaer generelt, men bør ikke være så snever at det ikke kan være lov å selv velge hvilke deler av filmen eller boken man vil bruke når man skal kommentere den, sier han.

Gørild Mauseth ble sykmeldt etter at NRK viste sexscenen der Mauseth og Stig Henrik Hoff har sex i en robåt full av fisk. Klippet ble vist under programmet «Store Studio» for å illustrere en parodi i filmen «Kill Buljo» (bildet).

Statskanalen mener den har benyttet seg av sitatretten når «Store Studio» viste klippet, mens Mauseth viser til en klausul i kontrakten hun skrev da hun sa ja til filmen. Der står det at sexscenen ikke kan brukes av andre.

Foto: Christian Reiertsen/Yellow Bastard Production (fra filmen «Kill Buljo»).

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Ikke overrasket over NRK [18.11.2008]

Mener NRK vinner elskovsstriden [07.10.2008]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.