Medieanalytiker Atle Vereide spår massiv død i mediemarkedet.
Medie-Norge går på sparebluss og samlet er det nå satt i gang kostnadskutt på 2,5 milliarder kroner, skriver VG. Medieanalytiker Atle Vereide som til daglig er analysesjef i SEB Enskilda tror aviser og nettsteder vil forsvinne i tiden som kommer.
- Avisbransjen opplever dobbelt smell. Den strukturelle utviklingen innebærer at folk leser avisinnhold på andre plattformer som på nettet og på mobil. Finanskrisen og medfølgende annonsesvikt kommer på toppen av dette, sier Vereide.
Vereide kommer med følgende bilde på at Schibsted nå skal spare 1,6 milliarder kroner frem til 2011.
- Schibsted trenger ikke kjøre Ferrari når konkurrentene kjører Lada. Da holder det for tiden å kjøre Opel. Schibsted kan redusere kostnadsforbruket i mange virksomheter uten å frykte at de skal bli innhentet av konkurrentene, som ofte er verre stilt, sier Vereide.