Publisert: 14.04.2009 - 08:02
Oppdatert: 14.04.2009 - 11:55
Telenor og Bonnier i tv-allianse
Telenor-topp Jon Fredrik Baksaas går sammen med Bonnier om en ny tv-kanal.
Av:
Knut Kristian Hauger
Foto: Scanpix.
Telenor har kommet seg ut av tv-skvisen i Danmark. Den norske telegiganten har nemlig i lang tid sittet på en rekke større sportsrettigheter på tv, deriblant den danske toppfotballen Superligaen, men har så langt ikke vært tydelige på hvordan de skulle utnytte disse rettighetene. Tiden begynte også å bli knapp da den danske fotballsesongen starter opp til sommeren.
Men nå har Telenor gått sammen med svenske Bonnier om en ny tv-kanal i Danmark. Bonnier eier den svenske tv-kanalen TV4 og som nylig kjøpte den nordiske betal-tv-kanalen Canal Plus.
Les også: TV4 blir nordisk tv-gigant
- Vi har et godt samarbeid med C More (eierselskapet bak Canal+, red. anm.). Vårt samarbeid på distribusjonssiden med C More går langt tilbake i tid, sier innholdsdirektør Erik Nord i Telenor Broadcast til Kampanje.
Les også: Fortsetter å miste parabolkunder
Ny sportskanal
Det lange samarbeidet Nord sikter til, er blant annet den eksklusive distribusjonsavtalen Telenor har hatt i lang tid på satellitt med nordens største betal-tv-kanal, Canal Plus. Sammen har de to også kjøpt rettighetene til engelske Premier League.
Nå utvides samarbeidet til også å gjelde en ny sportskanal i Danmark som skal hete Canal 9. Den nye tv-kanalen skal by på både kvalitetsfilmer og serier, men også sport. Fotballinteresserte dansker kan se frem til Telenors livekamper fra Superligaen samt Canal Plus' kamper fra Premier League, italienske Serie A og spanske La Liga. Alt samlet på én og samme tv-kanal.
For Bonnier, TV4 og Canal Plus kan den nye betal-tv-kanalen sette fart i det danske markedet. Canal Plus har i dag rundt én million kunder i de fire nordiske landene, men sliter i Danmark. I Danmark har Canal Plus ikke hatt tilgang på lokale sportsrettigheter.
Utfordrer dansk TV2 og MTG
Dermed satser både Telenor og Bonnier på å styrke sin posisjon i Danmark. På satellitt er det konkurrenten Modern Times Group (MTG) som har vært i føringen med sine mangeårige, eksklusive rettigheter til den danske toppfotballen. Nylig gikk også MTG sammen med TV2 i Danmark om en ny sportskanal.
- Dansk Superliga-fotball kombinert med Canal Plus' velkjente styrke innenfor sport, film og serier, er absolutt en sterk nyskapning på det danske tv-marked som jeg gleder meg til å presentere for våre kunder, sier administrerende direktør i Canal Digital Danmark, Jens B. Arnesen i en melding.
Canal Digital vil da også ha eksklusive distribusjonsrettigheter til Canal 9 på parabol-tv.
Satset i Danmark
Det var i 2007 at Telenor startet opp selskapet Danmarks Digital TV (DDT). Først kjøpte selskapet sportsrettighetene til kriserammede Danmarks Radio før det Telenor-kontrollerte selskapet fikk tilslaget på en av rettighetspakkene til den danske toppfotballen, SAS-ligaen.
Rettighetene Telenor snappet opp fra Danmarks Radios «lagersalg», omfattet både håndball, VM i fotball og OL. Rettighetene til danske superligaen fikk Telenor tak etter at det danske fotballforbundet delte opp Superligaen i tre. Her har MTG førstevalget, Telenor andrevalget og dansk TV2 tredjevalget.
Les også: Telenor søker dansk digital-TV
Les også: Samler merkevarene i Danmark
Planen var blant annet å posisjonere seg i forhold til den danske utlysningen om å bygge det digitale bakkenettet i Danmark. Men den kampen tapte Telenor.
Dermed ble man sittende med en rekke sportsrettigheter en ikke helt visste hvordan man skulle utnytte best mulig.