Publisert: 23.09.2009 - 15:39
Oppdatert: 23.09.2009 - 18:00
Aurdal: - Like privat på Twitter som andre steder
- Jeg klarer ikke hisse meg voldsomt opp over at Jarle Aabø mener journalister ikke bør bruke Twitter. Vi kan være enige om å være uenige, sier Martine Aurdal til Kampanje.
Av:
Erlend Fossbakken
Foto: Scanpix.
Informasjonsrådgiver Jarle Aabø har trukket seg ut av Twitter, men hans avskjed skjer ikke uten skarpe ordvekslinger. Den tidligere journalisten mener i sin siste spalte på E24 at mange Twitter-brukere i medie- og kommunikasjonsbransjen sauser sammen fag og privatliv i sine kvitringer på mikrobloggstedet.
- En papiravis kan være en utmerket informasjonskanal. Men hvis man fyller en papiravis med russeavisinnhold, så blir det ingen god avis. På Twitter er det mye russeavisinnhold, og det er nettopp det jeg har påpekt. Det er ikke Twitter som teknologi og sosialt medium jeg forsøker å diskutere, jeg disktuerer hva de ulike aktørene fyller Twitter med av informasjon. Min konklusjon er at det er en blanding av faglig innhold og Se og Hør, og mange journalister, redaktører, politikere og informasjonsrådgivere kan svekke sitt omdømme på Twitter, sier informasjonsrådgiver Jarle Aabø i Aabø & Co til Kampanje i dag.
Les også: - Sauser sammen fag og privatliv
Følg Kampanje på Twitter
«Synes Mina er søt»
En av dem som Aabø mener formidler for mye av sitt privatliv, er Dagbladets Martine Aurdal. Han lister opp følgende meldinger fra Aurdals Twitter-profil:
«har fått strykejern av gubben i bursdagsgave. Nå har han testet det selv.»
«nyter en hel dag med familien»
«har stått i midten av rommet hele kvelden, men lurer likevel på hvor mannen min er»
«gleder meg over perfekt hagefestvær i dag!»
«avslutter arbeidsdagen og gleder meg til å krype inntil mannen min»
«lurer på hvorfor regnjakka ikke har innerlomme»
«mmmMannen imponerer med verdens saftigste kylling»
«synes Mina er søt»
- Ikke representativt utvalg
Martine Aurdal lar seg ikke provosere:
- Det er tydelig at Jarle Aabø har bestemt seg for å lese alt på Twitter som vås. Utvalget av mine kvitringer er for eksempel nøye utvalgt gjennom flere måneder, ikke et representativt utvalg av det jeg skriver om. På Twitter er @martineaurdal omtrent like privat som Martine Aurdal er andre steder. Jeg linker til ulike saker, jeg kommenterer politikk og diskuterer nyheter og jeg deler det jeg har lyst til om livet mitt. Samtidig er jeg nøye på, her som alle andre steder, ikke å si noe som jeg ikke kan stå for senere og i andre sammenhenger, forteller Aurdal til Kampanje.
Hun mener Twitter er en god informasjonskanal for journalister.
- Jeg ber mine journalister om å bruke Twitter aktivt, vi har laget mange saker med utgangspunkt i meldinger der. Selv meldte jeg meg inn under krigen på Gaza, da Al Jazeera hadde eneste kamerateam inne og deres reportere kvitret aktivt om det de så. Under demonstrasjonene etter valget i Iran var linker, stemningsrapporter og bilder fra Twitter uunnværlig, og i politisk journalistikk har vi mange ganger plukket opp hva politikere mener om ulike tema på Twitter. I tillegg er det morsomt. Jeg tror journalister og kommunikasjonsrådgivere blir bedre av å bruke all tilgjengelig informasjon, sier Aurdal til Kampanje.