Medietilsynet vil komme med Edda-avgjørelse i løpet av kort tid.
Selv om Konkurransetilsynet velsigner A-pressens kjøp av Edda Media, gjenstår Medietilsynets behandling av medieoppkjøpet. En endelig avgjørelse er nå på trappene også hos Medietilsynet i Fredrikstad.
- Drøftingene om en minnelig løsning mellom A-pressen og Medietilsynet fortsetter. Vi tar sikte på å behandle ferdig Edda Media-saken innen relativt kort tid, sier Gudbrand Guthus, direktør for konsesjon og tilsyn i Medietilsynet.
Da Medietilsynet i 2007 behandlet Media Norge-fusjonen, fikk regionavisene blankt nei. Saken ble klaget inn for Klagenemnda for eierskap i medier, som i 2008 godkjente fusjonen på visse vilkår: Schibsted måtte selge seg ned i Adresseavisen/Polaris Media. Om ikke lenge får vi vite hva Medietilsynet stiller av krav til A-pressen for å kunne godkjenne kjøpet av Edda. Medietilsynet har i en foreløpig avgjørelse slått fast at A-pressen/Edda Media blir for store i medieregionene Østviken og Vestviken og at kjøpet dermed vil komme i strid med Medieeierskapslovens regionale bestemmelser.
Konkurransetilsynet varslet i dag at det godkjenner A-pressens oppkjøp av Edda Media på visse vilkår. A-pressen må selge to aviser. Det gjelder Varden eller Telemarksavisa i Skien og Demokraten i Fredrikstad. I morgentimene bekrefter A-pressen at de allerede har solgt Demokraten og de jakter nå på kjøper av én av de to avisene i Skien.