Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 08.03.2007 - 08:19 Oppdatert: 29.05.2007 - 02:30

Tv lever fortsatt


Den siste tiden har konkurrerende medier nærmest kastet seg over målinger som viser at tv-seingen i Norge har gått tilbake. I samtlige innlegg har det i tilegg flommet over av salgsargumenter for eget mediums fortreffelighet, skriver konserndirektør Bjørn Gunnar Rosvoll i TV 2 Gruppen i dette innlegget.


La oss først ta det faktum at tv-seingen går tilbake. Etter flere år med høy og til dels økende tv-seing har det lenge vært ventet en tilbakegang, og de første konturene av denne tilbakegangen kom våren/sommeren 2006. I perioden 1.juli 2006 til 28.februar 2007 var gjennomsnittlig daglig seertid på kommersielle kanaler (TV 2, TV 2 Zebra, TVNorge og TV 3) for personer over 12 år 1 time og 12 minutter. Fra juli 2005 til februar 2006 var gjennomsnittlig daglig seertid 1 time og 16 minutter på de kommersielle kanalene – det vil si en nedgang på 4 minutter. Det er flere grunner til denne nedgangen, men den største enkeltårsaken er selvfølgelig at folk bruker mer tid på internett. Tv-kanalenes evne til å lage gode programmer er en annen påvirkningsfaktor. I tillegg bidrar blant annet økt DVD-seing, økt bruk av harddiskopptaker og økt seing utenfor hjemmet (som vi ikke måler med tv-meterpanelet) til å trekke tv-seingen nedover.

Til tross for nedgangen vil jeg understreke at tv-seingen fremdeles er svært høy, og at nedgangen på ingen måte er dramatisk verken for tv-kanalene eller annonsørene. Tv-kanalenes evne til å bygge dekning har ikke gått nevneverdig ned. 100 GRP brukt på TV 2 gir i målgruppen 20-49 år i 2007 samme dekning som 100 GRP brukt i samme periode året før. Selv om noen målgrupper ser noen minutter mindre, er det altså ikke slik at folk har sluttet å se på tv. Fremdeles ser personer i målgruppen 30-39 år 1 time og 13 minutter på tv mens 20-29 åringer ser 1 time og 29 minutter på tv i gjennomsnitt hver dag (samme periode og samme kanaler som ovenfor). Sammenliknet med hverdagen til flere av de konkurrerende mediekanalene som nå skriver innlegg på kampanje så er dette utvilsomt høye tall.

Som en sammenligning mellom mediekanaler kan man bruke mediedøgnet til MMI hvor hver person over 15 år daglig bruker 134 minutter av mediedøgnet til tv-seing, 88 minutter med radiolytting, 49 minutter på internett (sterkt voksende), 32 minutter på papiraviser og 8 minutter på magasiner.

Tid brukt på et medium er imidlertid ikke det viktigste kriteriet når en annonsør gjør sitt valg av mediekanal. Her er det først og fremst medienes evne til å skape kommunikasjon og reaksjon på budskapet som teller. Gjennom lyd, bilde og bevegelser er TV-mediet godt egnet til dette. På parametere som oppmerksomhet, profilbygging, salg og/eller holdningsendring er tv fremdeles svært konkurransedyktig. Det skal våre konkurrenter i annonsemarkedet få merke også i fremtiden.

Bjørn Gunnar Rosvoll er konserndirektør for salg og marked i TV 2 Gruppen.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev




Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.