Publisert: 06.06.2007 - 14:47
Oppdatert: 18.06.2007 - 13:43
Svakere fra GK-konsernet
GK-konsernet i Skandinavia halverte årsoverskuddet til fem millioner kroner i 2006. – Resultatet for året ble sånn passe, sier toppsjef Stein Jacob Frisch.
Av:
Knut Kristian Hauger
Men det har vært et innholdsrikt år for GK-konsernet, og da særlig i Norge. I 2006 ble Geelmuyden.Kiese kjøpt tilbake av ansatte. Ifølge daglig leder i Geelmuyden.Kiese Gruppen, Stein Jacob Frisch, var den solide markedsposisjonen til et av Skandinavias største pr-byråer, truet av eierstrukturen.
– Resultatet er preget av en tidkrevende prosess. Men det var ikke riktig i en kunnskapsbedrift at 60 prosent av aksjene var på eksterne hender, sier Frisch.
Firmaet var inntil høsten 2006 eid 60 prosent av eksterne aksjonærer, men er i dag overtatt av medarbeiderne eller de som i følge Frisch skaper verdiene.
– Det var ikke eierne det var noe galt med, men eierstrukturen, sier Frisch.
Les også: Kjøper GK for 32 millioner
Fem millioner på bunn
Nå foreligger resultatene for 2006, og det er særlig i Danmark og Sverige det er hyggelige tall.
– Resultatene i Danmark og Sverige i 2006 er historisk gode, og utviklingen i Norge er solid etter fjorårets viktige, men tidkrevende milepæler, sier Stein Jacob Frisch, daglig leder i Geelmuyden.Kiese Gruppen.
På skandinavisk nivå rapporterte Geelmuyden.Kiese Gruppen driftsinntekter på 80 millioner kroner i 2006, en reduksjon på 2,6 prosent sammenlignet med rekordåret 2005.
Honorarinntekten, driftsinntekter minus varekjøp, endte på 66 millioner kroner, sammenlignet med 69 millioner kroner i 2005.
Årsresultatet endte på fem millioner kroner, tilsvarende en resultatmargin på åtte prosent målt mot honorarinntekten, sammenlignet med ti millioner kroner i 2005.
Her er tallene for Geelmuyden.Kiese Gruppen i 2006 i Skandinavia:
|
Resultater for GK-konsernet:
|
2006
|
2005
|
Endring i prosent
|
|
Driftsinntekter
|
80,2
|
82,3
|
(-2,6)
|
|
Honorarer
|
65,7
|
69,0
|
(- 4,7)
|
|
Driftsresultat
|
5,6
|
13,2
|
(- 57,7)
|
|
Overskudd før skatt
|
5,4
|
13,4
|
(- 59,7)
|
Ketchum-avtale på plass
Veksten i Sverige og Danmark la samtidig grunnlaget for en eksklusiv, nordisk partneravtale med Ketchum, en av verdens fem største kommunikasjonsbyråer.
– I 2006 har vi gjennom tilbakekjøpet av firmaet og samarbeidet med Ketchum, lagt grunnlaget for Geelmuyden.Kieses langsiktige suksess. I tillegg ble resultatet for året sånn passe, sier Stein Jacob Frisch, daglig leder i Geelmuyden.Kiese Gruppen.
Samarbeidsavtalen koster heller ikke GK noe i forhold til konsernbidrag til utlandet.
Les også:
Geelmuyden.Kiese og Ketchum i samarbeid
– Nei, det er en likeverdig samarbeidsavtale, sier Frisch.
Øker mest i Danmark
Geelmuyden.Kiese Danmark økte honorarinntekten med 36 prosent til ti millioner kroner i 2006. Årsresultatet ble 1,7 millioner kroner mot 0,8 millioner kroner i 2005.
Geelmuyden.Kiese Sverige økte honorarinntekten med 20 prosent til 9,5 millioner kroner i 2006. Den svenske virksomheten fikk et årsresultat på 0,8 millioner kroner mot 0,2 millioner kroner i 2005.
Svakere i Norge
Geelmuyden.Kiese Norge oppnådde honorarinntekter på 43,0 millioner kroner, mot 51,2 millioner kroner i 2005. Årets resultat for virksomheten ble 3,7 millioner kroner mot 9,8 millioner kroner i 2005.
– Vi greier bedre enn dette i Norge, sier Frisch.
Toppsjefen i GK-gruppen kan videre fortelle at det i forbindelse med ansattes tilbakekjøp av firmaet ble brukt tid og krefter på å avstemme partnernes langsiktige ambisjoner.
– Vi skal ikke være størst, men best, sier han.
God fart i 2007
– Etter de nødvendige avklaringer og et vellykket tilbakekjøp kunne markedet igjen få full oppmerksomhet, forteller han og viser at fjorårets 4. kvartal ble det mest lønnsomme kvartalet i 2006 med en resultatmargin før skatt på 14 prosent målt mot honorarer.
– Denne farten har fortsatt i første kvartal, og det er vekst i honorarinntektene, sier Frisch.
I 1. kvartal i 2007 økte resultatmarginen før skatt til 15 prosent samtidig som GK-konsernet rapporterer en honorarinntekt på 17,6 millioner kronerm, en vekst på tre prosent sammenlignet med samme periode i 2006.