Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 14.08.2007 - 15:06 Oppdatert: 15.08.2007 - 11:12

– Siv og Jens blir nye «Gro og Kåre»


Eksperter på kommunikasjon og politikk er stort sett enige om at Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet har åpnet best i valgkampen.


Kommune- og fylkestingsvalget åpnet offisielt sist helg, og har hittil stort sett bestått av debatter mellom partilederne Siv Jensen og statsminister Jens Stoltenberg. Kampanje, som tradisjonen tro har satt ned en jury som skal kåre årets valgvinner, har bedt eksperter på kommunikasjon og politikk vurdere hvilke partier som har åpnet valgkampen best og dårligst.

– Maktarroganse i Arbeiderpartiet
Rågiver Beathe Barth-Nossum i Geelmuyden.Kiese setter et stort spørsmålstegn ved valgkampstrategien til Arbeiderpartiet og Jens Stoltenberg, som har utpekt Siv Jensen og Fremskrittspartiet som hovedmotstander.

– Arbeiderpartiet kan komme veldig uheldig ut av det fokuset partiet har lagt på å ta et oppgjør med Fremskrittspartiet. Det er et konstruert oppgjør i forhold til virkeligheten i kommune-Norge. Ellers ser jeg ingen som egentlig har tatt ledelsen i valgkampåpningen, sier Barth-Nossum i Geelmuyden.Kiese til Kampanje.

– Fløykjøret og Arbeiderpartiets sentralisering av opplegget for hvordan valgkampen skal føres har aldri vunnet sympati verken blant politikerne eller velgerne, og gir uttrykk for en sentral maktarroganse i Arbeiderpartiet ingen har sympati for, sier Barth-Nossum, som har bakgrunn som politisk redaktør i Fædrelandsvennen.

– Ikke så kunstig
Sten R. Helland, kommunikasjonsrådgiver i Helland Consulting, mener derimot at det er logisk at Frp og Arbeiderpartiet dominerer valgkampen, ettersom de to partiene har vært klart størst over tid på meningsmålingene.

– Siv og Jens dominerer hittil, og dette ser ut til å bli en valgkamp mellom disse. Arbeiderpartiet og Frp har begge sin interesse i å drive valgkampen igjennom som hovedmotstandere. Dette er også preget av stor grad av realisme i og med at Ap og Frp er markant de to største partiene i Norge, sier Helland og legger til:

– Situasjonen i dag er derfor ikke like kunstig som den var på slutten da Høyre fremdeles var hovedmotstanderen til Ap, sier Helland, som er tidligere Arbeiderparti-politiker. Han var statssekretær ved statsministerens kontor i 1996-97, og har hatt ulike politiske rådgiverstillinger i Arbeiderpartiet på 90-tallet.

– Medienes favoritter
Elizabeth Hartmann, daglig leder i reklamebyrået Siste Skrik, mener også Frp og Arbeiderpartiet har inntatt rollene som valgkampens hovedmotstandere.

– I går startet det endelig, og det med et brak. Det er tydelig at det er Frp og Arbeiderpartiet som har tatt hovedrollene, med Siv og Jens som to store personligheter og motpoler i politikken. Det er viktig å få frem at de også er medienes favoritter, fordi mediene spiller en viktig rolle i dette. Det er mediene som velger ut hvem de vil ha med i debattene, og de velger fra øverste hylle for å kapre flest mulig seere, sier Hartmann.

Dersom valgkampen fortsetter i samme spor, som et oppgjør mellom Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet, tror ikke Barth-Nossum at konsekvensen blir så stor for Høyre i forhold til å havne i skyggenes dal.

– Det er ikke sikkert Høyre trenger å frykte konsekvensen av dette. I Høyre er de flinkere til å kjøre valgkamp i storbyene, enn på landsbasis. I storbyene treffer partiet de som betaler høyest skatt og har mest fornuft. Det er jo nettopp derfor Høyre også har så stor oppslutning i storbyene som de har, mener Barth-Nossum.

– Bommerter av Siv Jensen
I Fremskrittspartiet mener Barth-Nossum at det fortsatt er usikkerheten rundt hvordan Siv Jensen vil takle jobben som partileder som er størst.

– Dette er hennes ilddåp, men det er fortsatt en del usikkerhetsmomenter rundt hvordan hun vil takle presset og jobben. Hun har støttet opsjoner og slik sett allerede begått et par bommerter. Hun er rett og slett ikke så fintfølende og populistisk som sin forgjenger, Carl I. Hagen, sier hun.

Men det er andre partier som kommer til å slite mer i valgkampen dersom Arbeiderpartiet og Fremskrittspartiet fortsetter kjøret seg i mellom, ifølge Barth-Nossum.

– Sosialistisk Venstreparti ligger dårligst an. Partiet klarer ikke å synliggjøre de seire SV inkasserer i regjering, mens det er åpenbart for alle hvor partiet kommer dårlig ut av regjeringssamarbeidet, sier Beathe Barth-Nossum.

Bør satse knallhardt lokalt
Helland mener imidlertid Høyre og de øvrige partiene må regne med et liv i skyggen under valgkampen. På spørsmål om hva de andre partiene som nå havner i skyggen bør gjøre videre, svarer han slik:

– Det er egentlig veldig lite Høyre kan gjøre med Frps hegemoni over den borgelige siden i valgkampen. Men kreative og listige utspill hjelper ofte. Det er også viktig å huske på at dette er et lokalvalg, så man bør satse knallhardt på å kompensere med en sunn og god lokalvalgkamp, sier han.

– Men nå er det jo heller ikke slik at oppmerksomhet i mediene nødvendigvis fører til oppslutning fra velgerne. Venstres Sponheim får mye oppmerksomhet på grunn av hans frekke og utadvendte stil, men det blir jo ikke velgerskred av den grunn, påpeker Helland.

– Nye «Gro og Kåre».
Elizabeth Hartmann mener partiene som sliter med liten oppmerksomhet i mediene står overfor en betydelig utfordring i ukene fram mot valgdagen 10. september.

– Det er ikke lett. Jeg ville ha satset lokalt og ikke tatt opp kampen på riksnivå hvor det kan være vanskelig å komme til. Det er også her valgkampen egentlig skal føres. Sats i de kanaler hvor man har sjans til å vinne, sier hun. Siv og Jens ser ut til å bli de nye «Gro og Kåre». Da bør man akseptere det. Det er i hvert fall ikke noe vits i å sitte og sutre over at man ikke er i ønsket posisjon i media. Det er noe man heller får akseptere, ellers så fremstår man bare som dårlig taper, mener Hartmann.

– Skjev mediedekning
– Blir riksmedienes dekning skjev i forhold til et lokalvalg?

– Ja, TV 2 og NRK er jo det de er, men det hadde vært ålreit om de hadde kommet mer inn på regionale forskjeller i Norge. På riksplan får politikerne lov til å slenge rundt seg med store tall, dette kan være tall som er svært skjevt fordelt i deler av landet. Lokalmedier kan nok være tøffere slik, svarer toppsjefen i Siste Skrik.

Foto: Scanpix.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Engle-prinsessen slo Jens [08.08.2007]

Valgnatt direkte i fire NRK-kanaler [09.08.2007]

Kårer årets valgkampvinner [10.07.2007]

Borgerlig omtalekrise [27.09.2005]

Trond Giske ny medieminister [17.10.2005]

Jens mest omtalt i 2005 [02.01.2006]

Svabø trener regjeringen [03.01.2006]

Krever støtten tilbake fra Stoltenberg-film [25.01.2006]

Fra Ap til Gambit H&K [12.12.2006]

Politisk støtte til Bjerkaas [24.01.2007]

En trøndersk ringrev [08.02.2007]

Journalister mindre røde [20.04.2007]

– NRK og TV 2 har latt seg lure [09.07.2007]

Valgkampen preger PR- og reklamebransjen [06.09.2005]

Stoltenberg på toppen [05.06.2007]

Jens forventer helsider [07.06.2007]

Valgkamp etter samme oppskrift [09.07.2007]

– Dette er amerikansk mediestrategi [13.07.2007]

Rødgrønn seier i medievalgkampen [12.09.2005]

Valgkampens største PR-tabbe [12.09.2005]

Arbeiderpartiet er årets valgkampvinner [12.09.2005]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.