Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 12.09.2007 - 15:37 Oppdatert: 13.09.2007 - 09:50

JKL dropper pr-pris


Pr-byrået JKL kommer ikke til å sende inn bidrag til den ferske pr-prisen «Gullkorn». Lars N. Sæthre i pr-byrået kaller det en marginal pris.


28.september går fristen for å levere inn arbeider til pr-prisen «Gullkorn» ut. Prisen arrangeres av pr-byråenes forening NIR, men ikke alle i bransjen er like begeistrede.

Kommunikasjonsrådgiver Lars N. Sæthre i JKL opplever prisutdelingen som marginal.

– Gullkorn blir et smalt konsept som ikke kårer Norges beste kommunikasjonsarbeider, men som kårer en vinner blant en svært liten del av det som gjøres i bransjen. Dette vil i stor grad være en konkurranse forbeholdt offentlige holdningskampanjer og markedsførings-cases av typen «lansere ny pizza til folket». Dette er en liten del av bransjen, sier Sæthre som til daglig er medlem av ledergruppen i JKL i Norge.

Les også: Her er pr-juryen

Les også: Pr-bransjen får egen pris

Dropper å sende inn
Sæthre mener en stor andel av det kommunikasjonsbransjen jobber med for næringslivet ikke lar seg offentliggjøre, slik prisutdelingen nødvendigvis forutsetter. JKL kommer derfor ikke sende inn bidrag til den ferske pr-prisen.

– Vi kan ikke det. Det hadde vært moro å få heder og ære for godt kommunikasjonsarbeid, men i vår bransje blir det vanskelig fordi de tøffeste og de mest kompliserte oppdragene aldri kan delta. Se for deg at vi har hjulpet vår kunde i en myndighetspåvirkningskampanje som har spart virksomheten for 250 millioner kroner de neste fem årene. Verken politikerne som har møtt selskapet, eller selskapet selv, vil sette pris på at JKL skryter av vår geniale rådgivning, sier Sæthre.

Gratulerer Bonvik
«Gullkorn» arrangeres av pr-byråenes forening NIR med Øystein Bonvik fra PR-operatørene som prosjektansvarlig. Bonvik er til daglig leder og medeier i PR-operatørene, et byrå som er kjent for å ha markeds-pr som spesiale.

Sæthre mener Bonvik har gjort en svært god pr-jobb når han fått NIR med på å arrangere en slik pris.

– Her har Øystein Bonvik skutt gullfuglen ja! Jeg gratulerer gjerne min tidligere kollega Øystein som har fått på plass en pris som er skreddersydd etter hva hans eget byrå jobber med. Han har alltid vært flink og målbevisst, og dette er bra gjort, sier Lars N. Sæthre i JKL, et byrå som i dag ikke er medlem av NIR.

Ønsker åpenhet
Gullkorn-ansvarlig Øystein Bonvik har tidligere uttalt at de håper prisen kan bidra til litt mer åpenhet og noe mer avmystifisering av pr-bransjen.

Sæthre er ikke uenig i intensjonen, men mener åpenheten bør være generell og ikke handle om konkrete oppdrag og oppdragsgivere.

– Mer informasjon om bransjen er fint, og jeg deler dette ønsket. Men så er det spørsmål om hvordan det skal skje. Andre aktører som rådgir selskapsledelser, som investeringsbanker eller advokatselskaper, oppgir ikke sine kunder eller detaljer om sin rådgivning. Det gjør heller ikke vi. Men kommunikasjonsbransjen bør bli flinkere til å informere mer om hvordan vi jobber, hvilke verktøy vi bruker og hvordan vi tenker. Økt kunnskap om dette vil bidra til økt tillit til pr-bransjen. Her bidrar vi gjerne, sier Sæthre.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Pr-bransjen får egen pris [10.06.2007]

Skal konkurrere om fem pr-priser [03.07.2007]

Her er pr-juryen [16.08.2007]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.