Publisert: 27.09.2007 - 09:39
Oppdatert: 27.09.2007 - 09:46
Etterlyser pr-åpenhet
Forfatteren Anders Cappelen mener pr-bransjen har mye å lære av pressen når det gjelder åpenhet. Striden rundt «Gullkorn» er et godt eksempel, mener han.
Av:
Redaksjonen, Kampanje
Det er i et leserinnlegg i Dagens Næringsliv i dag at forfatter og forlegger Anders Cappelen i kommunikasjonsforlaget.no skriver at pr-bransjens største problem er frykten for åpenhet rundt egne arbeidsmetoder.
Cappelen skriver at arven fra Geelmuyden.Kiese har ført til at norske pr-byråer kritiserer hverandre i krasse ordelag for å oppnå en kortvarig pr-effekt, istedenfor å stå sammen og satse på å forbedre bransjens omdømme.
Han mener bransjekonkurransen «Gullkorn» kan brukes med dette målet for øyet. Cappelen mener 99 prosent av norske pr-rådgivere gjør «helt streite ting som de ikke trenger å skamme seg over og som tåler dagens lys». Ved å synliggjøre arbeidsmetodene, på samme måte som journalistene gjør når de leverer inn metoderapporter i forbindelse med SKUP-konkurransen, tror han norske pr-byråer kan ta et skritt i riktig retning av hva de alle sier er så viktig: Å bygge et godt omdømme.
Dette vil bidra til å bygge ned fiendebildet pressen har av pr-bransjen som «påvirkningsagenter», mener Cappelen. «Men det er klart, da vil det også bli dokumentert at det ikke akkurat er rocket science de driver med, men temmelig enkelt og nødtørftig håndverk,» avslutter han.