Publisert: 29.04.2008 - 15:02
Oppdatert: 29.04.2008 - 16:27
Kjemper for skadeskutt Tromsø-OL
Pr-sjef Roger Ingebrigtsen tvinges til å kjempe på stadig flere fronter for det hardt pressede selskapet Tromsø 2018.
Av:
Erlend Fossbakken
OL-selskapet Tromsø 2018 har havnet på defensiven etter en rekke negative medieoppslag de siste månedene. I formiddag skulle kommunikasjonssjef Roger Ingebrigtsen slå tilbake mot VGs artikkel om at et OL i Tromsø vil koste 25 milliarder. Men Ingebrigtsen havnet raskt i skyggen av Børge Stensbøl, som for kort tid siden kunngjorde at han trekker seg som daglig leder for Tromsø 2018.
Hans avgang kom samtidig med at avisen Nordlys meldte at Stensbøls motstandere planla å kaste Stensbøl på et styremøte i kveld.
Les også: Stensbøl går av
Slår tilbake mot VG
Dermed fortsetter bråket i OL-leiren i Tromsø, som anført av kommunikasjonssjef forsøker å dempe skadevirkningene av VG-oppslaget slik:
- Norges største avis skal ha ros for å ha fulgt Tromsøs OL-visjon med journalistisk nysgjerrighet gjennom flere år. Det er avgjørende viktig for oss at riksmedia setter søkelyset på OL-satsingen. Et OL i Norge i 2018 gir det norske samfunn noe å strekke seg etter og en fantastisk arena for å bygge vårt internasjonale omdømme, sier Ingebrigtsen, og fortsetter syrlig:
- I så måte får vi leve med at kalkulatorene hos VGs journalister er foret med tall som er fremmed for alle som har jobbet med OL-prosjektet. Når VG nærmest slår fast OL vil koste 25 milliarder kroner er det ikke bare en løs spekulasjon. Det er direkte feil - fordi de samme journalistene har oversett at alle OL i nyere tid også har en inntektsside, påpeker Ingebrigtsen, som har jobbet med følgende kommunikasjonsmessige utfordringer de siste månedene:
Mange utfodringer
Noen av Tromsø-OLs og dermed også Roger Ingebrigtsens omdømmeutfordringer har vært NRK-dokumentaren, SMS-saken, Brynhildsen-saken, kostnadsavsløringene til VG og den varslede oppsigelsen til Stensbøl som senere ble tilbakevist.
I dag ble denne listen plusset på med Stensbøls endelige avgang.
Tøft for Tromsø-OL: De negative nyhetene rundt Tromsø-OL synes uendelige.
I en større kommentar i dag tar imidlertid Roger Ingebrigtsen til motmæle, og da særlig mot oppslagene om at kostnadene er ute av kontroll. Kommunikasjonstoppen mener blant annet at inntektssiden til Tromsø 2018 er det beste tilsvaret på at kostnadsbildet er under kontroll.
Ingebrigtsen viser til budsjettet fra mars 2007 der det er anslått brutto statsgaranti til 15,5 milliarder kroner og et nøkternt inntektsanslag på 6,2 milliarder kroner for inntekter knyttet til tv-rettigheter, sponsorer og billetter, noe som ifølge Tromsø-OL betyr en netto kostnad for Norge på 9,3 milliarder kroner.
- Den minste mobile utedo
Noen forbehold tar imidlertid Ingebrigtsen:
- Selv om Tromsø 2018 AS har brukt den fremste ekspertise i vårt budsjettarbeid – og lagt til grunn vurderinger fra flere statlige organer, blant annet Statens Veivesen og Avinor – har vi ingen garanti for at vi har beregnet hver enkelt komponent med 100 prosent treff ned til den minste mobile utedo. Vi føler oss like fullt trygg på at vi har truffet rimelig bra. Og så langt i vår prosess med departementer og kvalitetssikrere har vi ingen indikasjoner på at VGs tall er i nærheten av å stemme, skriver Ingebrigtsen i dag.