Publisert: 27.11.2006 - 07:59
Oppdatert: 29.05.2007 - 02:01
To reklamegull til Norge
En dobling i antall påmeldte arbeider hjalp ikke Norge i årets Epica-konkurranse noe særlig. Norge ble tilgodesett med to gull, to færre enn i 2005. Se hvem som vant her.
Av:
Knut Kristian Hauger
Fredag kveld ble det gjort opp om en rekke priser under den internasjonale reklamekonkurransen Epica, og det var nok av muligheter til å vinne gull. Klassen for film bestod av 23 kategorier, mens det på print-siden fantes hele 31 kategorier. Men det ble magert utbytte for de norske byråene.
For til tross for hele 79 påmeldte norske bidrag, nesten en dobling fra i 2005, ble det bare to norske gull i år. Gullvinnerne denne gangen var Try Reklamebyrå med filmen «Turnaround» for Tine Youghurt, som dermed slo ut BBDOs youghurt-film «Better in french» for Yoplait, og Spilbergs annonse for HiFi-klubben To norske vinnere må likevel regnes som et bra resultat for selv om 2005 ga fire gull, talte den norske gullbeholdningen kun ett gull i 2004.
BTS United var nære
Dermed holdt det ikke for DDB Oslo som hadde plassert seg høyt oppe med sine to filmer: Gildes «Biff» og Telenors «Sickday». DDB var også inne på en shortlist i en av printklassene. DDB var det norske byrået med desidert flest jobber som kom gjennom «pre-selection», men uten at det hjalp noe særlig. Nærmere var reklamebyrået BTS United.
– Gullet glapp i siste runde for norske BTS Uniteds film «German Postguard» for Berlitz. I denne kategorien var det en film fra Romania som vant, sier Kampanjes magasinleder, Mari Mellum, som har sittet i juryen under årets Epica-konkurranse.
Her skal det imidlertid nevnes at noen av de norske bidragene faktisk får sølv eller bronse, men at dette enda ikke er klart ettersom poengkravet for å tildeles sølv eller bronse avgjøres i ettertid, ut fra gjennomsnittspoengsummen i hver kategori.
Svakere enn fjor
En dobling i antall bidrag sammenlignet med i fjor hjalp med andre ord ingenting. I 2005 var nemlig uttellingen enda bedre med hele fire kategorivinnere. Den gangen var det Grey som stakk av med hele tre priser, og forsvarte langt på vei Norges ære sammen med Try som også fikk en gull, den gang for Lottofilmen «Gamlehjemmet»
Men Grey Worldwide, som var den store norske suksessen i Epica i fjor, røk ut av konkurransen allerede i første runde i år.
Overdreven optimisme
Den store optimismen som tydeligvis preget reklamebransjen på forhånd, viste seg å være en smule overdrevet. Styreleder Harald Strømme i Kreativt Forum kunne fortelle Kampanje dette for en uke siden.
– Det blomstrer i norsk reklamebransje om dagen. Vi ser at det er et høyt aktivitetsnivå og at økonomien er bedre enn den var for noen år siden. Mitt inntrykk er at bransjen er optimistisk, og det resulterer gjerne i flere bidrag til de internasjonale konkurransene. Når det er kamp om å overleve er ikke de internasjonale konkurransene det som står høyest på agendaen, det er til en viss grad et overskuddsfenomen, sa Strømme.
Epica består av en pressejury som representerer markedsføringstidsskrifter over hele Europa. Norges representant er Kampanje med magasinleder Mari Mellum i juryen.
Kategorivinnerne i Epica blir kåret fredag kveld, og prisutdelingen går av stabelen i Stockholm i januar.