Les Kampanje magasin digitalt



Kampanje på wap




 

Publisert: 28.04.2008 - 15:47 Oppdatert: 28.04.2008 - 20:37

Etterlyser norsk reklame-plan

Pr-rådgiver mener det er lite hjelp i massiv presseomtale av Operaen når det ikke gir flere turister til Norge.


Savner nasjonal kommunikasjons-plan: Pr-rådgiver Bjørn B. Jacobsen i Republik Communication.

- Vi mangler en nasjonal kommunikasjonsplan, sier Bjørn B. Jacobsen.

Presseoppslagene knyttet til åpeningen av Operaen har vært mange og positive og ifølge Dagens Næringsliv har det hittil resultert i 3.000 artikler fra 108 land. VisitOslo mener det beløper seg til en reklameverdi på over 700 millioner kroner.

Les mer: - Har fått presseomtale verdt 714 millioner

Pr-rådgiver Bjørn B. Jacobsen i Republik Communications, som blant annet har operasponsor Mercedes-Benz på kundelisten, mener det hjelper lite med stor medieinteresse om man ikke har et pr-apparat som sluser oppmerksomheten videre på Norge som turistmål.

- Når det kommer så mange pressefolk, hva er det vi gjør med dem? Vi går glipp av enorme gevinster i Norge. Fordi vi mangler en nasjonal kommunikasjonsplan. Vi har ikke noen synspunkter på «brandingen» av Norge, sier han.

Les mer: Begeistret over Operaen

Les mer: - I´m in love

- Mangler regi
Pr-rådgiveren er følgelig lite imponert over pr-arbeidet som er tilknyttet åpningen av bygget.

- Det er selvfølgelig flott at vi får presseomtale, men det hjelper ikke hvis ikke Norge får ta en større del av den inntektsveksten innen turisme. Alle kunne på forhånd sagt at en stor begivenhet som dette vil gi mye presseomtale.

Det er ikke Operaens egne informasjonsavdeling han retter skytset mot, derimot er det tre andre aktører han maner burde grepet muligheten bedre.

- Det vi mangler er en systematikk og en orkestrering av alle disse mulighetene og pressefolkene som kommer. Her mangler en regissering fra regjeringen, Innovasjon Norge og Visit Oslo, sier Bjørn B. Jacobsen.

Ibsen -oppsetningen ved pyramidene i Egypt er et annet eksempel på samme problem, ifølge pr-rådgiveren.

- Selv om dette var en fargerik oppsetning var den faglig og businessmessig vurdert helt uten betydning for Norge, når vi både snakker brandingverdier, og hvorvidt dette gav oss flere turister eller ikke. Hvorfor? Jo, fordi dette var en helt isolert aktivitet som levde sitt eget liv, og ikke en del av et større perspektiv eller satt inn i noe orkestrert-Norge-satsing.

Les også: - Feil fokus på Norges-reklame

Les også: - Lommerusk til norgesreklame

Les også: 215 mill til norgesreklame

Vil ha en nasjonal arbeidsgruppe
Jacobsen lanserte før jul i brevs form til næringsdepartementet et forslag til det han kaller en nasjonal arbeidsgruppe. Den mener han bør bestå av ekspertise fra næringslivet og kreative yrker, kultursektoren, samt representanter fra regjering og politikk. Ideen har han fra en tilsvarende gruppe i Danmark.

- Jeg savner en løsning slik de har det i Danmark. Jeg var selv med på et møte i fjor med de som har prosjektansvaret for dette der. Satsingen i Danmark er en langsiktig regjeringssatsing forbranding av Danmark, til i underkant av en halv milliard norske kroner med en omfattende handlingsplan for både turisme, næringsliv og ikke minst «store begivenheter». Klimakonferansen som er lagt til Danmark neste år er ett av disse.

Tips en venn
Skriv ut
Bli abonnent Nyhetsbrev



RELATERTE SAKER

Operaen mangler 12 sponsormillioner [22.08.2007]

Blar opp for Operaen [22.05.2007]

Orkla synger med Operaen [14.05.2007]

Årets største sponsorjakt [10.04.2007]

Mercedes sponser Operaen [28.03.2007]

Tror på sponsor-velvilje [28.03.2007]

Hele verden til Opera-åpning [10.04.2008]

Medie-jippo rundt Operaen [11.04.2008]

Farmen knuste Opera-galla [14.04.2008]

Begeistret over Operaen [15.04.2008]

"Hegge, Hegge, Hegge. Har du mistet din forstand?" [21.04.2008]


Copyright © Kampanje. All rights reserved.
Besøksadresse: Sandakerveien 116, 0483 Oslo. Postadresse: Kampanje, 0441 Oslo
Telefon: 22 58 50 00. Telefax: 22 15 40 86.