Foto: Bjørn Sigurdsøn/Scanpix

Arabisk prins blir Twitter-eier

Kjøper aksjer i Twitter for 1,8 milliarder kroner.

Publisert Sist oppdatert

Prins Alwaleed har vært på julehandel i aksjemarkedet og har ifølge Washington Post investert i aksjer i mikrobloggtjenesten Twitter for 300 millioner dollar, som tilsvarer 1,8 milliarder kroner. Det er uklart hvor stor post prinsen har sikret seg, men det skal dreie seg om en strategisk andel.

Prinsen fortsetter dermed med å investere tungt i medie- og teknologiselskaper. Gjennom selskapet Kingdom Holding Co, som prinsen eier 95 prosent av, har han eigarandeler i Citigroup, Apple og Rupert Murdochs News Corp. Prinsen har også planar om å ta opp kampen med nyhetsselskapene Al-Jazeera og Al-Arabiya. Kanalen, som skal heita Alarab, skal etter planen ha sendestart neste år.

Prins Alwaleed er nevøen til Kong Abdullah av Saudi-Arabia. Ifølge magasinet Forbes er prinsen verdens 26. rikeste med en nettoformue på 19 milliarder dollar. Han eier også deler av Eurodisney i Paris, Plaza Hotel i New York og Savoy Hotel i London og hotellkjeden Four Seasons. Den engelske fotballklubben Everton skal visstnok stå på ønskelisten.

Den arabiske prisen var også den første som kjøpte et flunkende nytt eksemplar av verdens største passasjerfly, Airbus A380, kjent som r «Det flyvende palasset».

Fra før eier han og hans investeringsselskap Kingdom Holding, deler av Disney-parken utenfor Paris, c

Han var også den første kjøperen av en privatflyutgave av verdens største passasjerfly, Airbus A380. Den europeiske flyfabrikkanten kalte flyet bare for «Det flyvende palasset». Ombord i flyet har Alwaleed 49 prosent mer gulvplass enn Barack Obama har ombord i Boeing VC-25.

Powered by Labrador CMS