Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Rett over nyttår er NRK klar med sin nye makt-thriller og dramasatsing «Mammon». Serien med blant andre Jon Øigarden sirkulerer rundt miljøene innen politikk, media og finans og nå vil Hollywood kaste seg over serien å lage sin versjon.
En av verdens største produsenter og distributører i film- og tv-industrien, 20th Century Fox, har sikret seg rettighetene til NRK Dramas nye spenningsserie.
Dette er første gang rettighetene til «remake» av en norsk serie er solgt til USA før den er kringkastet, skriver NRK.no.
Produsent Vegard Stenberg Eriksen sier til NRK at de dro i land storkontrakten med 20th Century Fox på grunn av et tett samarbeid med selskapet DRG – en av verdens ledende innholdsdistributører i denne bransjen.
- Allerede etter to måneders opptak inviterte vi dem til å se hva vi holdt på med, og vi jobbet mye med å få dem interessert og holde dem orientert underveis. Dette er en vanlig måte å jobbe på ute i bransjen, og det har vi nå blitt flinkere til i NRK, sier han.
Det er Vegard Stenberg Eriksens bror Gjermund Stenberg Eriksen som er manusforfatter bak serien. Han har tidligere jobbet i den norske kommunikasjonsbransjen som rådgiver både i Naked og Isobar.