Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
For et snaut år siden gikk den nordiske storbanken Nordea fra reklambyrået Try til DDB. Bruddet med Try kom etter at Nordeas reklamebyrå den gang kastet seg inn i kampen om oppdraget til Nordea-konkurrent DnB Nor.
Les også: Nordea bryter med Try
Les også: Bjerke valgte Try
Nå er ventetiden med nytt reklamebyrå over for Nordea I dag lanserer markedsdirektør i Nordea, Arne Lambech, den første reklamefilmen fra DDB.
- Ja, nå er reklamekrigen i bank for alvor i gang, sier markedsdirektør Arne Lambech i Nordea til Kampanje.
For med Nordeas nye reklamesatsing tilspisses markedskrigen med DnB Nor seg. Først byttet de to storbankene reklamebyåre og nå kjemper de to bankene om bankkundenes oppmerksomhet med hver sin påkostede film. Tidligere i høst kunne Try Reklamebyrå og DnB Nor slippe deres nye kommunikasjonsplattform med en film som vakte oppsikt både i bransjen og i markedet for øvrig. For i DnB Nors nye reklamefilm dukket det opp både heftig tatoverte mennesker, bodybuildere og kvinner som var særdeles godt utrustet under slagordet «Bank fra A til Å».
Her kan du se filmen fra DnB Nor og Try: Råere reklame fra DnB Nor
- Klart budskap
Nordeas markedsdirektør Arne Lambech sier Nordea og DDB har kommet med en film som skiller seg vesentlig fra konkurrentens.
- Jeg har stor tro på kampanjen hvor vi i tillegg til DDB også har benyttet Creuna på alle digitale flater. Vi har valgt å ikke benytte stimulus-effekter som tatovering eller store pupper, men komme med et klart budskap som flere og flere nordmenn og andre skandinavier er opptatt av: Å ha balanse i økonomien. Vi tror det også kan bli et godt langsiktig kommunikasjonskonsept å videreutvikle, sier markedsdirektøren.
Lambech sier banken i samarbeid med sitt reklamebyrå DDB har vært i gjennom flere måneder med omfattende kundeundersøkelser for å finne frem til den nye kommunikasjonsplattformen som den nye kampanjen bygger på.
- Filmen vi lanserer i dag er den første av flere. Den neste vil være på luften i løpet av kort tid, sier han.
Mange kanaler
Den nye reklamekampanje til Nordea vil bli smørt bredt utover i flere mediekanaler. I tillegg til tv vil Nordea også nyttegjøre seg av nettet, print og egen nettside og budskapet vil være det samme på alle plattformer: Å få oversikt over og balanse i økonomien.
- Budskapet og kampanjen skal bidra til å få nye kunder og forbedre og forsterke Nordeas merkevareplattform. Filmene ble vist internt i Norge på fredag og fikk svært god mottagelse, sier Lambech.
- Hvordan ser Nordea på konkurransesituasjonen i bankmarkedet i dag?
- Nordea Bank Norge har tatt markedsandeler i Norge 15 måneder på rad, og vi ønsker med denne nye kampanjen å fortsette den gode trenden, sier Lambech.