Mener bøtetrussel krenker ytringsfriheten

Medietilsynets varslede gigantbot strider mot ytringsfriheten og redaksjonell selvstendighet. Det mener Radio Norge-sjef Bente Klemetsdal.

Publisert Sist oppdatert

Radio Norge nekter å godta Medietilsynets trussel om en bot på en halv millioner kroner. Tilsynet mener den riksdekkende radiokanalen ikke innfrir konsesjonsvilkårene om egenproduserte nyheter, fordi mye av innholdet er levert av TV 2 og TVNorge.

Les også: - Radio Norge lager egne nyheter

Ytringsfrihet
I sin klage går Radio Norge-ledelsen kraftig til angrep på Medietilsynet og mener trusselen er strider mot ytringsfriheten.

«Vedtaket om å ilegge Radio Norge tvangsmulkt dersom radiostasjonen ikke innretter seg etter tilsynets fortolkning vil kunne innebære en krenkelse av Radio Norges rett til frie ytringer etter Grunnlovens § 100/EMK art. 10. Som det følger av den omfattende praksis fra EMD, senest EMDs dom av 11. desember 2008 (TV-Vest), står ytringsfriheten sterkt. Reglene for ytringsfrihet legger klare begrensninger i hva Medietilsynet kan kreve av Radio Norge", heter det i brevet til tilsynet.

Ansvarlig redaktør Bente Klemetsdal mener tilsynets sanksjonsvarsel går langt ut over hva som er akseptabelt.

- Dette er en prinspipelt svært viktig sak for oss. Vi kan ikke ha et medietilsyn som vektlegger et helt annet innhold og meninger enn det som står i konsesjonen. Tilsynet går inn og tar en redaktørrolle. De mener for eksempel at vær ikke kan være en del av nyhetene fordi det ikke står i konsesjonen, når hele nyhetsbildet i går handlet om snøværet i Oslo. Skal jeg liksom lage en utdypende liste over hvilke kriger og kriser vi skal dekke da, sier Klemetsdal til Kampanje.

Hun mener saken er så viktig for pressen at det er helt på sin plass å bringe inn ytringsfrihetsperspektivet og menneskerettighetene. Dersom Radio Norge skulle tape saken og bli ilagt mulkten på 500.000 kroner mener Klemetsdal at kanalen har brakt en svært viktig sak på banen for norske redaktører.

- Da må det gjøres noe. For det kan ikke bli stående, sier Klemetsdal.

Må endres
Tvangsmulkten som Medietilsynet truer med er den største som noen gang er gitt i forbindelse med konsesjonsbrudd. Områdeleder Gudbrand Guthus i Medietilsynet begrunnet i desember botens størrelse med at egenproduserte nyheter er det viktigste kravet for en allmennkringkaster.

Les også: Truer Radio Norge med gigantbot

Radio Norge mener det ikke er grunnlag for en så kategorisk håndtering som Medietilsynet har lagt til grunn. Radiokanalen beskylder tilsynet for å synse om innholdet i konsesjonsteksten. I klagebrevet skriver Klemetsdal at «Medietilsynet legger altså til grunn pliktnormer søknaden ikke gir grunnlag for».

Les også: - Uholdbar synsing fra Medietilsynet .

Powered by Labrador CMS