Nå kommer Norsk Mediestatistikk

Etter en rekke utsettelser er det omsider gitt grønt lys for Norsk Mediestatistikk. 15. mai blir den nye, landsomfattende reklamestatistikken presentert av Erik Wilberg for første gang.

Publisert Sist oppdatert

På konstituerende møte i styret for Norsk Mediestatistikk ble det i dag bestemt at første utgave av Norsk Mediestatistikk med tall for første kvartal 2006, sammelignet med 2005 skal presenteres den 15. mai 2006 på en egen pressekonferanse. I styret sitter representanter for sponsorene til prosjektet, Mediebedriftenes Landsforening, svenske Institut för Reklam- och Mediestatistik (IRM) og Erik Wilberg i Wilberg Management.

Ukepressen nøler
Sponsorene for prosjektet er nå klare og Schibsted, Orkla Media, A-pressen, Fagpressen og Posten Norge står bak oppstarten av reklamestatistikken. Det kommer til å bli rapportert hovedtall for alle tilgjengelige mediekanaler med netto fakturert omsetning. Den eneste usikkerheten er knyttet til ukepressen som ennå ikke har bestemt seg for hvorvidt de skal være med i statistikken.

– Det er viktig at ukepressen også kommer med, så statistikken blir komplett, sier Erik Wilberg, som er initiativtager og norsk kommentator til statistikken.

Kraftig forsinket
Innsamlingen starter umiddelbart og en egen norsk database bygges opp i tilslutning til den svenske databasen hos IRM. Erik Wilberg er en av Norges ledende avisøkonomer og initiativtaker til Norsk Mediastatistikk. Den nye reklamestatistikken skulle etter planen ha vært klar for det norske markedet i første halvår i fjor. Men den nye nettostatistikken er blitt forsinket flere ganger, blant annet på grunn av treg innrapportering av tall og manglende finansiering. Målet med Norsk Mediastatistikk er at det skal bli en komplett reklame- og annonsestatistikk over netto reklameomsetning i samtlige mediekanaler i Norge.

– Prosjektet har dratt ut i tid, men alle våre sponsorer og bransjen ser nå fram mot at statistikken endelig kan bli en realitet. I Sverige er IRM blitt den ledende samlede mediestatistikk, og vi håper at den over tid kan bli det samme i Norge. Behovet for kvalitetssikrede data har jo ikke akkurat blitt mindre, sier Wilberg.

Powered by Labrador CMS