Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Foto: Scanpix.
I mai ble MiniTV lansert av NRK, TV 2 og MTGs satsing i DMB-nettet. MiniTV skal gi brukeren mulighet for å se direktesendt tv på mobilen, ved hjelp av en DMB-mottager. MiniTV har en prøveperiode på to år, til 1. juli 2011, med dekning i stor-Oslo. I første omgang skal NRK, NRK2, NRK3, TV 2, TV 2 Nyhetskanalen og TV3 være fritt tilgjengelige, men TV 2 og TV 3 gå over til å bli betal-tv etter hvert.
Markedsføringen av MiniTV har så vidt startet.
- Vi hadde omtrent 5000 abonnenter ved utgangen av november, det var da vi begynte å markedsføre MiniTV. Nye tall kommer i januar, forteller daglig leder Gunnar Garfors i MiniTV til Kampanje.
- Ambisjonene i 2010 er å gjøre tilbudet kjent og å få på plass tilleggstjenester, som for eksempel interaktivitet og program i opptak. Vi jobber også sammen med produsenter, importører og distributører for å bedre utvalget av mottakere, noe som vil bidra til økt salg av mottakere. Samtidig vil vi bygge ut MiniTV-dekning på nye steder, forteller Garfors.
Les også: - Mediehistorisk banebrytende
Les også: Ny super-allianse på mobil-tv
Vil skape massemarked
I dag blir MiniTV sendt til 120 millioner i 11 land.
To organisasjoner som jobber med kringkastet mobil-tv har inngått et samarbeid for å markedsføre MiniTV verden over. Dette kommer samtidig som man ser en kraftig vekst i bruken av DMB (Digital Multimedia Broadcasting) som standard for mobil-tv og radio på fem kontinenter.
DMB Alliance er en koreansk organisasjon som fokuserer på å støtte opp under introduksjon av DMB globalt ved å tilby tekniske løsninger. Organisasjonen har 37 medlemmer. International DMB Advancement Group (IDAG), som ledes av Garfors, har 13 medlemmer fra 11 land I Europa og Asia. IDAG jobber med innhold, tilleggstjenester, forretningsmodeller og mottakere.
- Ved å kombinere kompetanse, kunnskap og krefter vil organisasjonene sammen stimulere og skape et massemarked for mottakere og tjenester verden over, sier Dr. Dae-Ung Kim som er president i DMB Alliance.
Europeisk teknologi
DMB er en europeisk teknologi som koreanske selskaper har videreutviklet og kommersialisert. Den inkluderer også digitalradio (DAB og DAB+), noe som er spesielt viktig i Europa og Australia. DMB Alliance og IDAG jobber også for å best mulig kombinere DMB med andre distribusjonsteknologier som 3G og WLAN for å sikre interaktivitet og funksjonalitet for blant annet video i opptak.
- Vi er fornøyd med å kunne bidra med ekstra momentum på et tidspunkt hvor vi ser at DMB-teknologien virkelig tar fart på grunn av dens ekstreme kostnadseffektivitet og fleksibilitet, sier Garfors.
MiniTV gikk på lufta i Stor-Oslo, med seks tv- kanaler og 14 radiokanaler, via DMB i mai i år. Ellers i verden er DMB-tjenester lansert i Sør-Korea, Ghana, Italia, Kina, Polen og Malaysia mens MiniTV lanseres i Nederland, Malta, Hongkong og Vietnam tidlig neste år. En rekke land, inkludert Storbritannia, Tyskland, Egypt, Indonesia og Irland tester DMB mens Australia, Frankrike, Canada og Mexico med flere bruker teknologien til radiotjenester