Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
For kort tid siden ble et gammelt og ærverdig navn i Oslos kollektivtransport atter tatt i bruk, da selskapet som i 2006 ble døpt Kollektivtransportproduksjon AS (KTP) fikk skifte til det noe enklere navnet Sporveien. Dermed er ringen sluttet, syv år etter at det som tidligere het Oslo sporveier ble erstattet med Ruter og en rekke mindre selskaper. Tanken var at Ruter skulle være administrasjonsselskapet som kjøpte tjenester av de andre selskapene, og det var også Ruter de reisende skulle forholde seg til. Det store selskapet KTP, som eier og driver t-bane, trikk og mye av busstjenestene, skulle holde seg mer i bakgrunnen. De over 3.000 ansatte var imidlertid ikke særlig fornøyd med det nye navnet, og har hele tiden jobbet for å få tilbake det gamle. Det var derfor en gledens dag for dem da et enstemmig bystyre ga klarsignal for at selskapet kunne skifte navn til Sporveien.
- KTP AS er et av de mer kronglete og vanskelige navnene et selskap i Norge har hatt. Det gir lite rom for å bygge identitet, stolthet og motivasjon hos medarbeiderne, og det har derfor vært jobbet lenge med å endre navnet. Å kunne ta i bruk Sporveien-navnet igjen har forløst mye internt hos oss, sier konserndirektør for kommunikasjon og marked i Sporveien, Torgeir Kristiansen, til Kampanje.
- Håpløst navn
Marianne Borgen (SV), leder for samferdsels- og miljøkomiteen i Oslo bystyre, tar gjerne på seg æren for at Sporveien igjen er navnet, etter syv år som KTP.
- Det var et privat forslag fra meg i Oslo bystyre å gi KTP mulighet for å skifte navn til Sporveien. Forslaget ble enstemmig vedtatt av bystyret, sier Borgen til Kampanje.
Hun mener selskapet aldri burde ha skiftet navn, men kalt seg Sporveien da Oslo sporveier ble splittet opp i 2006.
- Jeg har hele tiden ment at sporveisnavnet har vært et fint navn, og at det var unødvendig å skifte. Når man skiftet til et så håpløst navn som KTP, er jeg i hvert fall veldig glad for at de har tatt tilbake sporveisnavnet. Det tror jeg mange har et forhold til. KTP er et håpløst navn, jeg har ikke peiling på hvem som fant det på, sier Borgen.
Brukte danske konsulenter
KTP skulle bare være et midlertidig navn, men det tok altså syv år før det ble erstattet. I 2010 brukte selskapet ifølge Aftenposten konsulenter fra Danmark, for å utrede og komme med forslag til nytt navn for kollektivselskapet. De anbefalte navnet «Sporveien» og fakturerte 503.000 kroner. Men i 2011 satte daværende samferdselsbyråd Jøran Kallmyr (Frp) foten ned for et navneskifte.
- De skal få lov til å endre til alle andre navn enn Sporveien, sa Kallmyr til ABC Nyheter.
Dermed skulle det gå ytterligere to år før KTP kunne kastes på historiens skraphaug.
Da Oslo Sporveier skiftet navn til Ruter, beløp kostnadene for navneskifte, visuell identitet og etablering i markedet seg til rundt tre millioner kroner, ifølge opplysninger Kampanje har fått fra Ruter. Navnet Kollektivtransport AS kostet imidlertid ikke stort, og siden det ikke skulle være synlig utad, ble det ikke brukt ressurser på å utvikle en logo. Den nye logoen for Sporveien, derimot, koster litt mer.
- Den koster noen hundre tusen kroner totalt, sier Torgeir Kristiansen i Sporveien til Kampanje, og vil ikke være mer spesifikk enn det.
- Dekkende navn
Frp-politiker Peter N. Myhre var tett på beslutningen da navnet Kollektivtransportproduksjon ble vedtatt i 2006. Han liker det utskjelte navnet.
- Jeg er ikke sikker på akkurat hvem som kom på navnet, men jeg synes det er dekkende, sier Myhre til Kampanje.
I dag er han stortingsrepresentant for Fremskrittspartiet, men fra 2003 til 2008 var han samferdselsbyråd i Oslo, og var dermed svært involvert i omleggingen av Oslo sporveier. Han synes ikke navnet Kollektivtransportproduksjon er tungvint.
- Kollektivtrafikk skjønner de fleste, og produksjon er også et ord som det går an å forholde seg til. Hva selskapet heter, spiller ikke så stor rolle, det er Ruter folk forholder seg til. At de nå kaller seg Sporveien har jeg ingen problemer med, de får kalle seg hva de vil. Men har det ikke vært forvirring før, blir det vel i hvert fall det nå, sier Myhre.
- Meningsløs konsulentbruk
Myhre mener det var helt uaktuelt å beholde sporveisnavnet i 2006, som mange mener man burde ha gjort.
- Hvis vi hadde latt KTP fortsette å hete Oslo sporveier, ville selskapet fått en haug med henvendelser fra folk som egentlig skulle henvende seg til Ruter. Jeg tror det var viktig at vi fikk et annet navn enn Oslo sporveier, for å holde tingene fra hverandre, sier Myhre.
Han mener Sporveien med navneskiftet igjen risikerer at det oppstår forvirring, fordi folk som husker gamle Oslo sporveier vil henvende seg til dem.
- Det er litt navnejåleri innen kollektivtrafikken. Sporveisarbeidernes forening beholdt for eksempel navnet sitt etter at selskapet skiftet navn til KTP. Jeg skjønner at det var maktpåliggende for dem å ta det gamle navnet tilbake. Men å bruke konsulenter på å finne ut at de skulle det, synes jeg høres helt meningsløst ut, sier Myhre til Kampanje.