Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Det hardt pressede flyselskapet SAS har i hele høst hatt en stor byråkonkurranse på mediebyråsiden gående. Men avgjørelsen har latt vente på seg mye på grunn av et det omfattende arbeidet med å komme opp med en spareplan som i 12. time reddet flyselskapet fra totalt havareri.
Les også: - Trodde ikke paparazzier fulgte SAS
Les også: SAS jakter reklamekjøpere
Nå har flyselskapet imidlertid sikret seg de nødvendige 3,5 milliarder i ny kreditt og dermed kapital til å satse videre. Samtidig lander også salgs- og markedsdirektør i SAS-konsernet, Eivind Roald, og den norske markedsdirektøren Tor Anton Bjørge i valget av ny partner på byråsiden og den nye reklamekjøperen til SAS blir Mindshare.
Dermed flyr SAS fra Mediacom etter over 10 år.
- Å lykkes med kommunikasjon er svært viktig for oss framover og vi mener Mindshare etter en totalvurdering peker seg ut som den beste partneren for oss, sier Tor Anton Bjørge, markedsdirektør i SAS Norge.
SAS er blant Norges største annonsører og var etter første halvår blant Norges 15. største annonsører. For Mindshare-sjef Morten Micalsen er det derfor en viktig og stor kunde som lander i mediebyrået. Kontrakten omfatter både SAS og Widerøe i Norge og etter det Kampanje kjenner til var det til slutt Mediacom, Mindshare, OMD og Starcom som kjempet om kontoen.
- Vi kunne ikke fått en bedre julegave. SAS er en betydelig og særdeles profesjonell aktør og dette er en stor seier for oss, sier Morten Micalsen, administrerende direktør i Mindshare, til Kampanje.
Micalsen sier reiselivsmarkedet er et marked med ekstremt mye aktivitet, men at det samtidig står bra til et mediemarked i rivende utvikling.
- Nå er SAS inne i en fase der kommunikasjonseffektivitet er ekstremt viktig. Reiselivsbransjen er gjenstand for store strukturelle endringer og samtidig endrer medieverden seg. SAS er en spydspissaktør i dette markedet. Med riktig kombinasjon av «paid-owned-earned» tror jeg også SAS vil kunne både redusere kostnader og styrke resultatene, sier Micalsen.
Samarbeidet mellom SAS og Mindshare starter allerede i dag og etter det Kampanje har grunn til å tro bruker SAS rundt 50 millioner kroner netto på reklame.
- Hva er ditt forhold til flybransjen?
- Jeg har flybensin i blodet og personlig gleder jeg meg veldig til dette. Jeg har vokst opp med fly og jobbet i Braathens. Jeg har både vasket fly, sjauet bagasje, bestilt slotter og flytider og mat, sier Micalsen.
Mediebyråkonkurransen til SAS har vært en nordisk pitsj, men selv om SAS har valgt byrå i Norge er utfallet av konkurransen i Sverige og Danmark enda ikke avgjort.
Administrerende direktør Ruben Søgaard i Mediacom, byrået som mister kunden, sier de naturlig nok er skuffet.
- Vi er skuffet. Vi har hatt i kunden i ti år og levert bedre resultater enn noen gang tidligere denne høsten. «We end on a high note», sier Søgaard til Kampanje.
Samtidig er det verdt å merke at seg SAS bytter ut et WPP-byrå til et annet. Både Mindshare og Mediacom er eid av det internasjonale kommunikasjonskonsernet WPP.