Tror på økte markedsandeler

Clear Channel tror at markedsandelen på utendørsreklame vil øke fra 310 til 650 millioner innen utgangen av 2005. – Vår ambisjon på kort sikt er å erobre en markedsandel på samme nivå som Sverige, sier produktutviklingssjef Ingvar Grøthe (bildet) i Clear Channel.

Publisert Sist oppdatert
Clear Channel Norway har nå vurdert hele mediemarkedet og spår at markedsandelen på utendørsreklame vil øke fra 310 til 650 millioner innen utgangen av 2005, skriver selskapet i en pressemelding.

Ifølge meldingen har utendørskanalen i Norge de siste fem årene hatt en markedsandel på rundt tre prosent. Sammenlignet med andre land er dette svært lavt, og Clear Channel Norway skal investere opptil 650 millioner de neste to årene.

– Vår ambisjon på kort sikt er å erobre en markedsandel på samme nivå som Sverige. Dette innebærer at utendørsreklame skal øke fra 310 millioner i dag til 650 millioner innen utgangen av 2005, sier produktutviklingssjef Ingvar Grøthe i Clear Channel i meldingen.

Grøthe har sett på medieutviklingen fra 1996 og vurdert de kvantitative funn og kvalitative egenskapene til hver kanal.

– De kvantitative hovedtrekkene er at medieomsetningen har nær doblet seg og alle mediekanalene har hatt økt omsetning. Antall tv-seere, avislesere og radiolyttere er bortimot uendret i samme periode. Dette innebærer at det er vesentlig større kamp om oppmerksomheten, og reklameverdien for annonsørene er svekket. Dette er et viktig funn, da utendørskanalen går i motsatt retning. Kanalen opparbeider seg flere «seere», og utendørsreklamen blir følgelig mer kostnadseffektiv og tiltrekker seg flere og større annonsører, sier han.

Grøthe har gått gjennom hver kanal og funnet ut at det var aviskanalen som skilte seg ut som Clear Channels største konkurrent når måleparameteret var å ta flest annonsekroner.

– Mange annonsører har hatt stor suksess med avis, men suksessen har avtatt i takt med det økende reklamevolumet. De siste fem årene er det flere aviser som er nedlagt enn det er nye som har kommet til, samtidig som annonseomsetningen nær har doblet seg.

Han fortsetter:

– Ved å flytte reklamekronene fra avis til utendørs vil annonsørene strekke påvirkningen nærmere utsalgsstedet. Vi merker en større interesse for utendørs, og flere annonsører som ikke har benyttet utendørsreklame tidligere har fått en positiv overraskelse.

Powered by Labrador CMS