Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
To år har gått siden Folkeaksjonen nei til mer bompenger (FNB) rystet det politiske landskapet i deler av Norge. Nå ruster det ferske partiet seg til stortingsvalg med et særdeles vanskelig utgangspunkt. Ifølge NRK er verken FNB eller andre mindre partier i nærheten av å sikre seg stortingsplass. Da hjelper det heller ikke at debatten om bompenger så å si har forduftet fra mediebildet.
En av partiets to ledere, Cecilie Lyngby, har derfor hentet inn mangeårig PR-rådgiver Jarle Aabø for å bidra i stemmejakten.
- Jeg har jobbet med valgkamper enten som journalist eller rådgiver siden 1991. Det er jo bedre enn både fotball og langrenn spør du meg. Da jeg ble kontaktet av FNB, og de spurte om jeg kunne bistå, så er det faglig høydepunkt blant mange for meg som PR-rådgiver, sier Aabø til Kampanje.
- I økonomisk størrelse svært beskjedent, men den faglige utfordringen for et slikt parti er så stor at det skal bli både spennende og kreve mye kreativitet for å bidra med positive ting, legger han til.
- Regner med vi må øke litt
Foreløpig har FNB satt av 100.000 til medierådgivning i FNB Oslo. Det er det de bruker mest penger på i valgkampen.
- Vi sjekket rundt på pris, strategi og hva de andre har valgt, og så havnet vi på Aabø & Co. Jarle Aabø har holdt på i over 40 år med journalistikk og PR. Han er dyktig og svært kreativ, sier Cecilie Lyngby i FNB.
Partilederen har selv fullført et markedsføringsstudium ved Norges handelshøyskole, men erkjenner at de trenger hjelp for å nå gjennom mediestøyen.
- Vi har ikke så mye midler og får ikke den støtten som Høyre, Arbeiderpartiet og de andre partiene på Stortinget får, så vi får se om vi klarer å øke budsjettet noe når valgkampen tilspisser seg. Jeg regner med at vi kanskje må øke litt i de siste ukene, etter sommerferien.
Saken fortsetter etter bildet.
Stod bak omstridt Facebook-gruppe
Jarle Aabø har bakgrunn som journalist i NRK og Dagens Næringsliv, og har drevet sitt eget PR-byrå siden 2003. De siste årene er han imidlertid mest kjent for å ha drevet Facebook-gruppen «Ja til bilen i Oslo», som har blitt kritisert fra flere hold for å piske opp stemningen rundt og hatet mot samferdselsbyråd Lan Marie Berg (MDG).
Aabø trakk seg fra Facebook-gruppen etter lokalvalget i 2019
- Aabø har tidligere engasjert seg i spørsmålet om bil i Oslo, hvor mye har det spilt inn i valget?
- Vi hadde en diskusjon i styret, ettersom han hadde Facebook-gruppen «Ja til bilen i Oslo», men han gikk ut av gruppen rett etter valget for to år siden, og den ble lagt ned av administrator 14 dager senere. Aabø er svært kunnskapsrik når det gjelder den sære samferdelspolitikken i Oslo, men det er hans svært lange erfaring som PR-rådgiver vi er opptatt av. Det er denne kompetansen vi har vurdert, sier Lyngby.
Lyngby understreker at Jarle Aabø ikke skal jobbe med politikken i partiet.