PREMIUM

Liten vekst: Etter flere år med nedgang viser opplagstallene fra MBL en beskjeden vekst på 0,7 prosent i første halvår.

Dagbladet-opplaget fortsetter å falle - her er årets vinnere og tapere

Opplagstallene for årets første seks måneder er klare.

Publisert Sist oppdatert

Opplagstallene Mediebedriftenes landsforening (MBL) legger frem tirsdag tegner et bilde av et marked som endelig klarer å vokse igjen - om enn noe beskjedent. 

For etter en tilbakegang de siste årene kan avisene vise til en svak vekst på 0,7 prosent i første halvår 2025 og ender opp med et totalopplag på 2,6 millioner. 71 prosent av opplaget er nå heldigitalt.

- Tallene viser at nordmenn fortsatt velger å betale for journalistikk. Nyheter er en viktig del av folks hverdag, og brukerne går til medier de stoler på når de vil forstå samfunnet og sitt eget nærmiljø. Denne tilliten er grunnleggende for et åpent demokrati og bidrar til å gjøre samfunnet mer motstandsdyktig mot desinformasjon og uønsket påvirkning, sier Randi S. Øgrey, administrerende direktør i MBL.

- Ikke fornøyde 

Som ved de siste målingene er det Dagbladet som er opplagstaper med en nedgang på litt over ti prosent, eller rundt 9.600 i opplag. Avisen har nå et samlet opplag på 84.000 om en tar med både det digitale opplaget til Dagbladet Pluss og opplaget på papir.

Opplagstallene til Dagbladet har vært gjennom en fallende kurve de siste årene. For eksempel falt papiropplaget til Dagbladet med hele 40 prosent fra 2023 til 2024.

Denne gangen er det Dagbladet Pluss som får den verste smellen med en opplagsnedgang på 9.100.

- Vi er selvsagt ikke fornøyde med denne utviklingen, og jobber med grep for å snu trenden. For to år siden vokste Dagbladet Pluss mer enn alle andre medier i Norge i opplag, så vi vet at ting kan snu fort i dette gamet, sier opplagssjefen i Dagbladet, Bjørn Carlsen, til Kampanje.

Målt i antall eksemplarer så faller Dagbladet på papir med ikke mer enn snaue 1.500 eksemplarer og papiravisen holder seg dermed over 10.000 (se tabell lenger ned i saken). 

- Vi er, til tross for fallet, fornøyde med papiravisens opplagsutvikling. Opplagsnedgangen hos oss forklares i stor grad av at vi en tid tilbake avsluttet større samarbeidsavtaler som påvirket opplaget markant. Vi ser nå at løssalget over disk holder seg overraskende godt, sier Carlsen.

Gårsdagen var ellers preget av den store sjefredaktøravgangen på Hasle, da det på mandag morgen ble kjent at Frode Hansen forlater tabloidavisen Dagbladet.

VG vokser mest 

I andre enden av skalaen er det konkurrenten VG som vokser mest i antall tusen. Digitalversjonen VG Pluss vokser med over 24.000 i opplag i første halvår i 2025. Tar med en papiropplaget i tillegg så har VG samlet sett nå 313.000 i opplag, og det er godt foran Aftenposten og Dagens Næringsliv på de neste plassene.

VG er dermed samlet sett Norges største avis. 

- Disse tallene er veldig gledelige. Og det er en stor anerkjennelse til journalistene i VG som har jobbet veldig hardt og målrettet for å få til denne veksten i antall abonnenter og lesere, sier Gard Steiro til Kampanje.

 Han tror årsaken til denne veksten «er summen av flere ulike tiltak».

- Første og fremst knyttet til journalistikken vår, men vi har også vi har gjort en god jobb på produktutviklingsdelen, og vi har fått sterk støtte fra abonnementsmiljøet i Schibsted til å forbedre oss i 2025.

- Er du overrasket over veksten?

- Nei, jeg sitter og følger disse tallene dag for dag. Så personlig ble jeg ikke så overrasket over at vi har hatt vekst. Men jeg synes det er veldig positivt. Og det er bra i en tid som er vanskelig for journalistikken og mediebransjen at vi fortsatt klarer å få en god vekst.

Her kan du se opplagstutviklingen til de 15 største avisene i Norge i dag.

Avis 2025 2024 Endring i '000 Endring i %
VG+286.477262.74723.7309,0
Aftenposten243.578240.6842.8941,2
Dagens Næringsliv94.22596.490-2.265-2,3
Bergens Tidende88.07588.183-108-0,1
Adresseavisen77.90577.5583470,4
Dagbladet Pluss70.81578.940-8.125-10,3
Stavanger Aftenblad67.72065.85818.622,8
Fædrelandsvennen42.12041.7523680,9
Finansavisen38.11129.933817827,3
Klassekampen36.52434.6031.9215,6
Romerikes Blad31.44930.9115381,7
Bergensavisen27.17726.1799983,8
Sunnmørsposten26.83827.637-799-2,9
Verdens Gang (VG)26.35129.479-3.128-10,6
Drammens Tidende25.25125.1271240,5

Kilde: Kantar

Finansavisen vokser kraftig

Finansavisen imponerer stort med en opplagsvekst på 27 prosent. Avisen har nå et opplag på 38.111 og det utgjør en vekst på 8.178 eksemplarer fra samme periode i fjor.

Det har foreløpig ikke lyktes Kampanje å få en kommentar fra ansvarlig redaktør Trygve Hegnar på den kraftige veksten.

Konkurrentene i Dagens Næringsliv har et lite opplagsfall på 2,3 prosent, men er fremdeles størst med et opplag på 94.225.

- De siste årene har vi vært opptatt av å øke inntektene og lønnsomheten, og samtidig engasjere abonnentene våre mer med DNs kvalitetsjournalistikk. Alt dette har vi klart. Det er riktignok mer krevende å vokse i volum når man tar bedre betalt for innholdet, sier sjefredaktør Janne Johannessen i DN.

- Hva skal dere gjøre for å snu trenden?

- Vår ambisjon fremover er å øke opplaget og samtidig levere solid lønnsomhet. Vi jobber kontinuerlig med å utvikle journalistikken vår, og hvordan vi skal distribuere og selge den mest mulig effektivt.

-Dere konkurrent Finansavisen går kraftig frem. Hva tenker du om at dere faller litt og Finansavisen går frem?

- Finansavisen har lang tradisjon for å være en skarp og god konkurrent av DN. Om den sterke opplagsveksten også gjenspeiles i regnskapene deres, gjenstår å se.

Aviskamp på Innlandet

Ser en etter vinnere og tapere på opplagsmålingen til MBL så er det lokalavisen iSolør som troner majestetisk på topp med en vekst på hele 93 prosent, altså nærmest en dobling av opplagstallene. Den lille lokalavisen med et opplag på drøye 1.900 holder til i Glåmdalen i Innlandet fylke og omfatter kommuner som Grue, Åsnes, Våler og deler av Kongsvinger.

Men den enes brød, den andres død på Innlandet. For i andre enden på lista finner en Amedia-avisa Solungavisa som faller med nesten 40 prosent. Opplaget faller fra rundt 1.000 til 600 for Solungavisa som er en ukeavis for Grue, Åsnes og Våler og ble startet av Østlendingen i 2008.

Solungavisa la i 2024 ned sin papiravis og ifølge Medier24 ble det startskuddet for en papiravis-satsing fra konkurrenten iSolør.

Powered by Labrador CMS