Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
INNSIKT
Den nye sjefen i Los & Co blir Espen Haugen. Han kommer fra Publicis og reklamebyrået Kitchen der han den siste tiden har vært leder for hele strategienheten til det franske kommunikasjonskonsernets norske virksomhet.
- Vi er svært glade for å få Espen med på laget. Han er meget sterk faglig og nyter stor respekt hos så vel kunder som kreatører. Erfaringen fra det kreativt solide Kitchen i kombinasjon med teknologisk sterke Starcom er sjelden, og har gitt Espen unik kompetanse, sier Jan Christian Fosseidbråten, leder av det nye eierselskapet til Los & Co, som har fått navnet Oceans.
Ifølge Fosseidbråten blir Haugen «sentral i arbeidet med å realisere Los & Co sine ambisjoner om videre vekst og en enda sterkere faglig posisjon.»
- Hvorfor trenger Los & Co en ny leder?
- Vi har hatt en managing partner-struktur i lang tid og vært inspirert av måten de store konsulentselskapene jobber. Vi fortsetter med denne modellen som bidrar til at vi kan vokse og strømlinje produktet i forhold til nye medielandskapet. I tillegg må vi også hele tiden løfte oss faglig. Bakgrunnen til Espen som en autoritet på kreativ, effektiv kommunikasjon og innsikt i de nye mulighetene som ligger i teknologien, oppfylte bestillingen jeg ga meg selv når jeg skulle finne en ny leder i Los & Co, sier Fosseidbråten.
Les også: Skal lede ny Publicis-satsing: - Vil utfordre konsulentmiljøene
Jan Christian Fosseidbråten, Los & Co-styreleder
Espen Haugen har vært en spydspiss i Kitchen i mange år og fikk mye oppmerksomhet etter å ha skrevet bøkene «Effektboka» og «Effekt: 10 grunnleggende regler for å lage reklame som virker» distribuert i over 4.000 fysiske eksemplarer og lastet ned over 3.000 ganger. Bøkene handler om hva annonsører gjør riktig for å fange og fortjene folks oppmerksomhet. Haugen har også mottatt Annonsørforeningens ærespris.
- Skal Los & Co bli et bedre reklamebyrå nå?
- Ja, vi skal alltid utvikle oss – også som reklamebyrå. Vi skal bli gode på å utvikle virkemiddeluavhengige konsepter basert på data og innsikt, sier Fosseidbråten.
Les også: - Reklamen virker omtrent halvparten av tiden
Haugen sier det blir spesielt å slutte i Publicis-systemet etter å ha jobbet ti år i Kitchen og to år i Publicis-ledelsen.
- Etter 12 år i franskmennenes tjeneste blir det kjemperart å forlate alle folkene jeg har jobbet så lenge med, men jeg har blitt tatt imot med åpne ermer i Los & Co av mennesker som er minst like hyggelige, sier Haugen.
- Du har jobbet i mange år i team med Anders Eriksson, hvordan blir det å bryte opp her?
- Anders er en av de flinkeste folkene jeg har jobbet med og kapabel til å klare seg veldig, veldig godt uten meg. Men så er det klart at det også blir litt vemodig også, sier Haugen.
- Hvordan ble nyheten om at du slutter og går til en konkurrent tatt imot av Publicis?
- Det er en liten bransje vi jobber i, så når en slik mulighet oppstår så unner vi hverandre det. Det er ganske udramatisk, sier Haugen.
De siste to årene har Haugen vært leder av Strategic Studio og var en del av toppledelsen til Publicis i Norge. Publicis har det siste året jobbet hardt med å slå sammen sine byråer både i Norge og internasjonalt under strategien «The Power of One». Byråer som Kitchen, Starcom og MSL er i dag del av ett Publicis i Norge.
- Var det en god timing å slutte nå?
- Ja, egentlig. De siste to årene har jeg ledet Strategic Studio og vi ser nå at dette går bra uten min involvering. Prosjektet er avsluttet for min del så timingen for å gjøre noe annet er egentlig ganske god for min del, sier han.
- Hvorfor Los & Co?
- Teknologi har visket ut skillet mellom kommunikasjon, media og forretning og kreative byråer har dermed en viktigere og vanskeligere jobb enn noen gang. Los & Co er en uredd gjeng som begynte å jobbe etter dette helhetlige prinsippet lenge før mange andre. Min jobb blir nå å videreutvikle produktet til å bli best-in-class på kreativitet som løser forretningsproblemer, sier Haugen.
Frem til den store Publicis-fusjonen så var Espen Haugen også blitt partner i Kitchen, nå får han igjen muligheten til å bli partner i et byrå igjen.
- I avtalen vår med Espen så ligger det at han skal vurderes som partner på gitte betingelser, sier Fosseidbråten.
- Du har hatt jobben som daglig leder i Los & Co før, du vurderte aldri å ta på deg den jobben selv igjen?
- Nei, og det er det nok flere som er glade for, sier Fosseidbråten.
Los & Co-styrelederen og største eier sier lederjakten startet allerede i våres under koronakrisen da det ble klart at dagens leder og partner, Bård Skjørtorp, skulle over i en ny rolle som seniorrådgiver for byråets kunder. I tillegg vil Skjørtorp lede interne prosjekter som skal utvikle byråets tjenester videre.
- Bård har gjort en fantastisk innsats. Han har strukturert opp selskapet slik han lovet og lagt et fundament slik at vi nå er rigget for å satse videre, sier Fosseidbråten.Siden Bård Skjørtorp overtok roret i mars 2017 har Los & Co økt byråinntekten fra 71 millioner kroner i 2016 til fjorårets 91 millioner krone og driftsresultatet har mer enn firedoblet seg fra et overskudd på 2,8 millioner kroner i 2016 til 12,9 millioner kroner i 2019.
- Jeg har ledet Los & Co i snart fire år, to år lenger enn vi først planla. Jeg ble trigget til å gå inn i lederposisjonen fordi selskapet hadde et stort utviklingspotensial, og jeg er stolt av der vi har fått til de siste årene. Nå gleder jeg meg til å jobbe med kunder og fag og ser frem til å jobbe sammen med Espen for å bygge Los&Co enda sterkere, sier Bård Skjørtorp.