Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
REKLAMEBØRSEN
«Reklamebørsen» er tilbake på Kampanje. Gjennom et nytt samarbeid med Mediacom kan vi i dag presentere de reklamefilmene nordmenn liker aller best. Her er det filmen «Blindsone» som Kitchen har laget for Statens Vegvesen som går til topps på Mediacoms reklamebørs for oktober. I denne målingen blir oppmerksomhet og liking målt og satt sammen i løpet av året.
- Resultatet er faktisk så sterkt at det nærmest garantert sikrer dem en topp ti-plassering blant de rundt 1400 filmene vi har målt gjennom de siste ti årene. For å illustrere hvor bra dette er, så ligger resultatet på nivå med DNBs George Clooney-filmen fra 2011 og Tines bestenotering «No Milk Today» fra 2010, sier direktør for kontaktpunkter i Mediacom, Jacob Schjerven, i en kommentar (se hele kommentaren i bunn av saken).
Reklamefilmen er en del av «Del veien»-kampanjen - som går på å dempe konfliktnivået mellom syklister og bilister og sørge for at antall alvorlige sykkelulykker ikke øker. Kampanjen startet i 2013, og har bestått av materiell som består av flere filmer og plakater langs veibanen.
Her kan du se den best likte filmen i oktober og hittil i år (artikkelen fortsetter under filmen):
Plassering | Annonsør | Film | Positiv liking |
1. | Statens Vegvesen | «Blindsone» | 71 % |
2. | Felleskjøpet | «Carlsens bønder» | 61 % |
3. | Hurtigruten | «Explorer» | 59 % |
3. | Grønt Punkt | «Atles søppel» | 59 % |
5. | Volkswagen | «Trailer assist» | 56 % |
6. | Specsavers | «John Cleese» | 54 % |
7. | Apotek 1 | «Hjertestarter» | 53 % |
8. | Norvegia | «Sensations» | 52 % |
8. | Telenor | «Frihet/Broren» | 52 % |
10. | Norsk Tipping/Flax | «Miami» | 51 % |
Totalt har det blitt målt 109 filmer frem til og med oktober. Komparativ liking per oktober 2016. Kilde: Mediacom
- Ble overrasket på ordentlig
I Statens vegvesen forteller prosjektleder Signe Gunn Myre at hele kampanjen startet som et oppdrag fra Samferdselsdepartementet i 2012 og at den skal strekker seg frem til i tid til 2017.
- Nasjonal transportplan sier at sykkelbruken skal dobles. Med denne kampanjen ønsker en å være proaktiv og å forebygge. For å finne ut hva som skaper ulykker og konflikter, utførte vi en spørreundersøkelse til 7000 syklister og bilister, og vi analyserte alle dødsulykker på sykkel fra 2005 til 2012, sier Myre til Kampanje.
Konklusjonen etter å ha gjennomført et forprosjekt, var at det som førte til alvorlige ulykker ikke er det samme som fører til sinne, frustrasjon og konflikter. Det som fører til alvorlige ulykker mellom syklister og bilister er at syklister blir oversett. Det som fører til sinne og aggresjon er at bilister føler seg hindret av syklister.
- Når vi hadde budskapene i kampanjen på plass, kontaktet vi reklamebyrået, forteller hun.
I perioden har det blant annet blitt kjørt reklamefilmer med Thor Hushovd, det har blitt satt opp kampanjeskilt langs strekninger med mange syklister. Transportøkonomisk institutt (TØI) har målt effekten av disse skiltene for Statens Vegvesen.
- Det ble målt direkte effekt av skiltene, ifølge TØI. Derfor skal vi få opp enda flere skilt. Vi ser jo at de virker.
- Evalueringene viste at vi hadde klart å skape holdnings- og atferdsendringer i forhold til å søke blikkontakt og dele veien. Men på blindsone gikk det heller i negativ retning. Derfor ble det tema for årets film. Sammen med Kitchen skaffet vi biler og syklister. Det er jo egentlig en demonstrasjon som er visualisert, forteller hun.
- Så syklisten i filmen blir overrasket på ordentlig?
- Ja, i hvert fall første gangen. Vi måtte jo filme flere ganger, men han vi endte opp med å bruke hadde den beste reaksjonen og ble reelt overrasket. Han visste at han skulle være med på et stunt, men ikke noe annet.
Prosjektleder Signe Gunn Myre i Statens Vegvesen forteller at filmen «Blindsone» blant annet ble kjørt i forbindelse med Arctic Race i august i år. Foto: Statens Vegvesen
- Veldig fornøyd
- Har filmen levert etter forventningene?
- Ja, jeg synes den er enkel, det er visuelt og passer til tv. Det fungerer. Jeg liker at man bruker litt humor, selv om det selvsagt er en balansegang. Å beholde humøret i trafikken er viktig, vi skal ikke skremme folk vekk fra å sykle. Hvis man vet hva som er risikoen, og at du kan gjøre noe med det blir det mindre farlig, sier Myre.
Dette ble målt opp mot en nullpunktsundersøkelse fra 2013. Og resultatene bekreftes – veldig mange har lagt merke til Blindsonefilmen. Sju av ti husket filmen uhjulpen, åtte av ti på hjulpen oppmerksomhet, mens åtte av ti husket hvem som var avsender av filmen.
- Vi ser også at vi har brutt en negativ trend når det gjelder bevissthet rundt blindsoner. Sykkelbruken øker. De alvorligste ulykkene øker ikke, sier en fornøyd Myre.
- Hva blir det neste som kommer i denne kampanjen?
- Vi har ikke helt lagt hvordan det blir neste år, men vi kommer sannsynligvis til å fokusere på blindsone neste år også, siden vi ser at vi har materiell som fungerer.
Carlsen på andreplass
På andreplass på denne månedens reklamebørs er det Felleskjøpets film med Magnus Carlsen signert reklamebyrået Try som kommer.
- Det er kanskje litt overraskende at verdensmesteren i sjakk dukker opp i en reklamefilm for Felleskjøpet, men for oss var det en ganske naturlig tanke. I den forrige filmen ble Klanen satt på plass fordi de erter bøndene, så denne gangen tenkte vi at sjakkspillere også burde få seg en lærepenge for å ofre masse bønder. I sjakk er bonden den minst verdifulle brikken. Selv en hest og et tårn er mer verdt. Dette ønsket vi å tulle litt med i denne jubileumsfilmen. Og når verdensmesteren i sjakk er norsk, måtte vi jo starte der, sa kreativ leder Øystein Halvorsen i Try til Kampanje da filmen hadde premiere tidligere i høst.
Her kan du se filmen fra Felleskjøpet som kom på andreplass (artikkelen fortsetter under filmen):
Signe Gunn Myre, Statens Vegvesen
Delt tredjeplass
To filmer deler tredjeplassen; Hurtigrutens film «Explorer» med Cecilie Skog, som Los & Co har laget, samt Grønt Punkt-filmen «Atles søppel» , som Alexander reklamebyrå står bak.
Her kan du se filmen fra Hurtigruten som kom på delt tredjeplass på denne månedens Reklamebørsen:
Her kan du se den andre filmen fra Grønt Punkt kom på en delt tredjeplass på denne månedens Reklamebørsen (artikkelen fortsetter under filmen):