Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
PREMIUM
Måten man skriver på har endret seg mye de siste femten årene. Det har Øystein Bonvik fått merke. Da han satte seg ned sammen med Peggy Simcic Brønn for å oppdatere boken Virksomhetens stemme fra 2010, så de begge at utviklingen i kommunikasjonen hadde vært så omfattende at det til slutt ble en helt ny bok. Resultatet er «CTRL + ALT. Strategisk, kreativt og praktisk – kunsten å skrive for virksomheter» som er over hundre sider lengre enn originalen.
- Utviklingen i måten man kommuniserer på har vært så omfattende at det til slutt var omtrent bare tittelen som sto igjen fra 2010-utgaven, sier Bonvik til Kampanje.
- Det viser også hvor mye mer komplekst kommunikasjonsarbeidet har blitt, sier han.
- I dag må alle som jobber med tekst beherske et vell av sjangre – fra lederkommunikasjon og rapporter til LinkedIn-poster og innhold til sosiale medier, sier han.
Samtidig peker Bonvik på at kunstig intelligens (KI) har endret både arbeidsprosesser og språk.
- Mange i byrå- og kommunikasjonsmiljøene kjenner nok igjen paradokset: De frykter at KI skal gjøre dem overflødige, samtidig som de bruker det flittig selv, særlig i egne kanaler. KI kan spare tid, men skaper også enorme mengder middelmådig innhold og krever mye faglig innsats for å rette opp feil og sikre kvalitet.
Han mener innholdet KI lager ofte blir flatt.
- Og selv om teknologien endrer mye, er det fortsatt de som virkelig kan faget som er best i stand til å vurdere og foredle tekst. KI kan hjelpe deg, men det gjør deg ikke automatisk god til å skrive eller til å vurdere kvaliteten på en ferdig tekst, sier han.
Bonvik mener at det gjennom arbeidet med boken ble mer og mer tydelig at bruken av KI ofte var mer tidkrevende enn å skrive selv.
- Tekstene krever mye omskriving og faktasjekk, og man går stadig rundt med en ubehagelig følelse av å kunne sitere feil – eller i verste fall begå plagiat på grunn av KI-genererte «fakta» som ikke finnes, sier han.
Den digitale utviklingen har også endret måten han skriver på.
- Nå skriver jeg kortere setninger og bruker færre ord enn før. Man tilpasser også innholdet til skjermer og mobil, ettersom lesing i dag nesten utelukkende skjer digitalt.
Noen ting er likevel som før og endrer seg ikke, mener han.
- Prinsippene for historiefortelling, dramaturgi og hvordan man fanger publikum endrer seg ikke. Det som endres, er plattformen kommunikasjonen skjer på, sier han.
Bonvik legger til at folk i dag skanner og skumleser mer enn de faktisk leser.
- Derfor må teksten fange oppmerksomheten med én gang.
Øystein Bonvik, som i år kan feire 30-årsjubileum som kommunikasjonsrådgiver, underviser også i fagene strategisk kommunikasjon og strategisk historiefortelling ved Handelshøyskolen BIs Executive Master of Management-program.
- Det gir mye energi å bli minnet om at man aldri blir utlært. Det hadde jo vært ganske kjedelig om jeg kunne alt allerede, når jeg tross alt bare er halvveis i arbeidslivet, sier han med et smil.
For tiden er han på norgesturné i forbindelse med boklanseringen.
- Det er utrolig gøy å møte kollegaer fra hele landet og diskutere faget - både det som har endret seg, og det som alltid vil være kjernen i god kommunikasjon.