Reklameserie fenger

Dagsavisen triller terningen til en femmer for tv-serien «Mad Men» om reklamebransjen anno 1960.

Publisert Sist oppdatert

Serien, som har premiere på Viasat 4 førstkommende søndag, vant Golden Globe som fjorårets beste dramaserie, og har av mange blitt sammenlignet med «Sopranos». Serien handler om «Mad Men», som var tilnavnet reklamefolkene på Madison Avenue i New York hadde på 60-tallet.

- Her jobber reklameguruen Don Draper og kollegene hans, skarpkledde karer med egoer som oser av selvgodhet, alkohol og overlegen sexisme, men som ikke har alt på stell verken på jobb eller privat, skriver Spigseth.

Han mener 60-tallets teak- mahogni-belagte kontorer og barer er lekkert og stilig gjenskapt, og at manuset er «spekket med detaljer som gir et tilsynelatende tidsriktig tilbakeblikk på en bransje og et samfunn preget av sin tids naivisme og kynisme».

- Morsomt er det òg, som når de selvgode reklamefolka fnyser av tanken over at forbrukere ville oppsøke en butikk bare fordi varene der er dyrere enn andre steder, avslutter Spigseth.

Powered by Labrador CMS