Tabloid-utreding i Fædrelandsvennen

Styret i Fædrelandsvennen har bedt avisledelsen lage en utreding om de økonomiske konsekvensene av å legge om til tabloidformat. Også Drammens Tidende finregner på tabloid-formatet

Publisert Sist oppdatert
Administrerende direktør i Fædrelandsvennen, Lars Torjusen, bekrefter overfor Kampanje at tabloidformat er en aktuell problemstilling i regionavisen.

– Styret har bedt oss se på de økonomiske konsekvensene av å gå over fra fullformat til tabloidformat. Blant annet skal vi se nærmere på hvilke konsekvenser et formatskifte vil få for annonseinntektene på kortere og lengre sikt. Når vi har trukket konklusjonene, skal vi presentere dette for styret, forteller Torjusen til Kampanje.

Han har også registrert at andre fullformat-aviser vurderer tabloid-formatet.

– Jeg merker at det blåser en tabloid-vind over landet akkurat nå. Tabloid er blitt veldig hett. Formatskiftet er også noe vi må se på.

– Har dere spurt leserne om hva slags format de foretrekker?

– Vi har en årlig leserundersøkelse, men format har aldri vært gjenstand for spørsmål. Vi får naturligvis en del kommentarer fra lesere som ønsker seg tabloidformat. Avisen er innstilt på å lytte til både leserne og annonsørene når vi eventuelt skal ta endelig stilling til formatskifte, sier han.

Heller ikke i Drammens Tidende er tabloidformatet en fjern idè.

– Vi diskuterer formatskifte hvert år. Det er ingen tvil om at flertallet av leserne vil ha tabloidformat. Jeg har også registrert at journalistene er meget positive til et formatskifte. Vi må se på økonomien i forhold til annonsemarkedet, og vurdere kostnadene i forhold til gevinsten. Jeg er positiv til tabloidformat når det gjelder hendighet, men jeg er litt tvilende til økonomien, og det er noe vi regner på nå. Det ville være uforsvarlig å ikke vurdere tabloidformatet, sier administrerende direktør i Drammens Tidende, Brit Krosby Hovde, til Kampanje. Hun sier videre:

– Jeg tror de fleste fullformat-avisene vil gå over til tabloidformat i løpet av de nærmeste årene.

Powered by Labrador CMS