Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
Konkurrenten Chess mener OneCalls påstander i reklamene om at de er «like bra, bare billig» og har «like god dekning» som de andre mobiloperatørene ikke stemmer, og har klaget mobilselskapet inn for Forbrukerombudet. For ett år siden var det Telenor som klaget, og etter den runden endret OneCall slagordet fra «bare billigst» til «bare billigere». Nå er det påstanden om at de er «like bra», Chess vil til livs, ifølge Dine Penger.
- One Call er fotballspilleren som ikke er god nok til å være med i første-elleveren, og heller ikke får plass på innbytterbenken, men må se kampen fra tribunen, sier Chess-sjef Arve Andreassen til Dine Penger.
Han påpeker at OneCall verken har 4G eller HD-Voice, og derfor ikke kan kalle seg «like bra».
One Call-sjef Øystein Eriksen fnyser når Dine Penger formidler det ferske klagebudskapet, og mener 4G er noe nesten ingen foreløpig trenger eller opplever.
- At Chess, som ikke engang er part i saken, nå tar opp dette, det morer meg faktisk. De siste årene har de livnært seg på å kopiere alt vi gjør. Dette er ikke annet enn en krampetrekning fra noen som ikke liker oss, skyter Eriksen til Dine Penger.
I fjor fastlo Konkurranseutvalget for Næringslivet at at One Calls bruk av «like bra» er villedende og bryter markedsføringsloven, men utvalget har ingen sanksjonsmulighet. Eriksen i One Call vedkjenner at Telenor-kunder oppnår høyere datafart, men mener dette skyldes Telenors struping av hastigheten til deres kunder, som E24 meldte om i fjor. Post- og teletilsynet fastslo i oktober at hastighets-kneblingen var lovstridig, og varslet rekordbot på fem millioner kroner til Telenor.