– Fotballen står i en særstilling

NRK-sportens Grethe Johnsen og TV3s Stian Aune Kleppo (bildet) har ikke dårlig samvittighet for at de sender for mye fotball på sine tv-kanaler. – Fotballen står i en særstilling, sier sportssjefen i TV3 til Kampanje.

Publisert Sist oppdatert
Mandag gikk seniorkonsulent Lars Martin Kaupang i MMI Sponsoring hardt ut i Kampanje og fortalte at slitasjen fotballen opplever gjennom massiv tv-dekning fører til at nordmenns interesse for sporten svekkes.

– Markedet er mettet og fotballsporten opplever en slitasje interessemessig som følge av bred tv-dekning på de mange gamle og nye tv-kanalene. På sikt er det ikke gunstig for fotballsporten at den overeksponeres på tv, sa Kaupang til Kampanje mandag.

Nå reagerer sportssjefene i flere av landets tv-kanaler. Sportssjefen i NRK, Grethe Johnsen, med alt fra tippekamper, norske eliteseriekamper og landslagsfotball på repertoaret, sier til Kampanje at hun ikke har så dårlig samvittighet for at hun sender for mye fotball.

– Nei, jeg har ikke så veldig dårlig samvittighet. I hvert fall ikke på NRKs vegne. Folk er veldig interessert i fotball, men jeg kan være enig i at det vises mye fotball som ikke er viktig nok. Ser en på totaltilbudet i alle tv-kanalene blir det overveldende, sier Johnsen som understreker at hun ikke har sett undersøkelsen Kaupang refererer til.

– Er fotballdekningen for massiv på NRKs tv-kanaler?

– I NRKs totale sportsflate utgjør fotballen 21 prosent, mens 52 prosent er skirelatert. Resten er viet skøyter og friidrett – sporter ingen andre enn NRK tar seg av. For vår del synes jeg ikke fotballdekningen vår massiv, fortsetter Johnsen.

Heller ikke sportssjefen i TV3, Stian Aune Kleppo, lar Kaupangs argumenter få stå uimotsagt. TV3 og betal-tv-plattformen Viasat er en av de fremste formidlerne av sporten med blant annet den internasjonale turneringen Mesterligaen på programmet.

– Nei, dette var voldsomme påstander. Se bare på de seertallene vi får på fotballsendingene våre. Men den økte fotballdekningen, gjør seerne mer kvalitetsbevisste, sier Kleppo til Kampanje.

Kleppo er imidlertid enig med Kaupang i at tilbudet tv-seerne i dag har på fotball er bredt, men at dette snarere fører til mer selektive tv-seere enn mindre fotballinteresserte tv-seere.

– Ønsker tv-seerne det, kan man jo i dag se fotball fra klokken tolv om formiddagen til åtte-ni om kvelden. Da er det klart det er mye dårlig, men også mye god fotball. For tv-kanalene gjelder det derfor å sikre seg det som attraktivt, fortsetter Kleppo.

Kleppo mener videre at det blir vanskelig å sammenligne de klassiske skiidrettene med fotball.

– De klassiske idrettene er helt avhengige av norske profiler og hadde du sendt skiskyting syv dager i uken tror jeg folks interesse hadde dalt ganske kraftig. Men der vi i andre idretter er helt avhengig av norske profiler, står fotballen i en særstilling. Selv uten norske profiler er det en voldsom interesse for sporten, sier Kleppo.

At nordmenn synes å være umettelige på fotball viser kanskje seertallene fra helgens tv-sendte kamper. TV 2 sendte landskampen Spania-Norge lørdag kveld og kapret da hele 1,205 millioner nordmenn. Men vel så imponerende var det av NRK1 og samle av 370 000 seere til 1. divisjonskampen Burnley-Derby. Det ga NRK1 en markedsandel på 53 prosent av alle nordmenn over 12 år som så på tv lørdag ettermiddag.

Powered by Labrador CMS