Fra arkivet

Mars 1998

Publisert
Leder

Telia uten klær

Dette er historien om et skandaløst sammenbrudd, men også en studie i elendig kundebehandling. I likhet med alle andre sammenbrudd, er det både trist og leit, ikke minst for en så stor aktør som Telia, som på internettmarkedet ble stående igjen uten klær.

Det var dette som skjedde: I begynnelsen av mars brøt vår internett-tjeneste sammen. Mogul Media skulle inn og endre noen elementer i forbindelse med utvikling av tjenesten. De sjekket at det var tatt sikkerhetskopi hos Telia som har ansvaret for datatjeneren (serveren). Siden alt var i orden, var det bare å sette i gang. En ansatt hos Mogul presterte så å slette alt som lå på tjenesten. Og nå begynner moroa. Det skulle jo ikke gjort noe i og med at Telia hadde sikkerhetskopi. Ved nærmere ettersyn viste det seg at så ikke var tilfelle. Riktignok kunne anlegget kvittere for at det var tatt sikkerhetskopi, men datatjeneren hadde gått full og derfor var det ikke lagret noe siden slutten av november. Dermed var alt som var lagt inn i perioden november til mars borte!

Telia hadde rett og slett plassert en datatjener langt inne på mørkeloftet, og så har de latt den surre og gå uten ettersyn. Tanken var vel at det går nok greit likevel.

Under oppryddingen fikk vi flere sjokk: Det viste seg nemlig umulig å få tak i nøkkelkundeansvarlige. De satt i møter, og hos Telia er møter så hellige at ledere ikke kan trekkes ut selv om kundens tjeneste har brutt sammen.

Da vi endelig fikk Telia i tale og hadde hørt deres forsøk på bortforklaringer, fikk vi vite at de ikke hadde kompetanse på dette området selv om server pluss opplæring hadde kostet en halv million kroner.

Nå er tjenesten oppe igjen. Vi forventer at Telia - Sveriges største og mest profesjonelle teleaktør - heretter behandler sine kunder på en måte som til forveksling kan virke profesjonelt. Det var Mogul Media som måtte gi Telia beskjed om at sikkerhetskopieringen ikke hadde fungert. Og under oppryddingen var det vi som måtte ta kontakt med Telia selv om det burde vært omvendt. Dette kaller vi ikke profesjonell kundebehandling.

Det er 160 år siden H.C. Andersen skrev eventyret om Keiserens nye klær. Denne gangen var det en svensk telegigant som viste seg å være naken. Å stille uten klær i en verden med kald konkurranse må da være utrivelig!

Tord Langmoen

Kjære leser!

En uke i begynnelsen av mars var Kampanje Online nede. Årsaken var at Telias sikkerhetskopiering hadde vært ute av drift siden november. Vi beklager de negative følger dette fikk for våre kunder!

Kreativ og selgende

I siste nummer av Kreativt Forum gjør redaktøren også Kampanje en visitt. Han mener vi er for opptatt av testbyråer og rasjonelle vinklinger. Og det bør vi visstnok ikke være. For det er kun ett element som betyr noe, og det er den gode idé.

Vi har hørt det før, og det er flott med gode idéer. Men vi mener fortsatt at annonsørene må kunne kreve at reklamebyråansatte har to tanker i hodet samtidig. Kreative løsninger trengs, men de må selge. Ellers har ikke kreativiteten noen verdi - bortsett fra til bransjeintern forlystelse på Gullblyanten.

Powered by Labrador CMS