Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Rent-A-Wreck vokser kraftig
Mens vanlige utleiefirmaer lokker med skinnende lakk og duft av ny bil, trekker bruktbilkongen kunder med ærlig markedsføring og lave priser. Fra null til ni millioner kroner i omsetning på åtte år.
TEKST OG FOTO: STEIN ARILD IGLEBÆK
Når du kjører fra Oslo sentrum mot Fornebu, passerer du noe som på avstand ligner en gravplass for gamle biler. Men hovedkontoret til bruktbilutleiefirmaet Rent-A-Wreck (RAW) ved Sjølyst er mer å regne for en gullgruve. Her startet Tom Weum i 1990 med fem biler. I dag har kjeden med lavprisprofil nærmere 400 vrak i bilparken. I fjor omsatte RAW for omlag ni millioner kroner. Driften har gått i pluss fra starten og kjeden har en utleieprosent på 90.
- Navnet er så frekt at det trekker kunder. Kundene mener at folk som driver et sånt selskap må være gærne. Og det er vi. Men kundene liker det. Og et så provoserende navn kan vi bare bruke fordi vi er ekstremt nøye og grundige med bilene. Vår største kunde er det offentlige, forteller Tom Weum.
Den administrerende direktøren er høy, tynn og kledd i kjeledress. I anledning møtet med pressen byr han på leskedrikk. Servert i et nyskylt kjøkkenglass. Med dopapir som serviett. Fotoavtalen samme ettermiddag må han flytte. Det er fredag og kø av kunder. Og da må grynderen selv hjelpe til.
Nøkkelen til suksessen er standardisering av bilparken for å få ned driftskostnadene. På parkeringsplassen står det bare biler av typen Ford Fiesta eller Volvos 240-serie. I det siste har Weum også begynt å kjøpe inn Ford Sierra.
- De færreste er opptatt av hvilket bilmerke de kjører. Det de trenger er et transportmiddel til en lav pris, og det finner de hos oss, sier Weum.
Virkelige vrak?
Når RAW kjøper bruktbiler, som typisk har mellom 100 000 og 150 000 på kilometertelleren, blir de først grundig overhalt. Og i hele utleietiden, i gjennomsnitt fem år, får de et like grundig ettersyn. Weum bedyrer at bilene alltid er sikre. Selv om mange ikke ser slik ut, med overflaterust og småbulker.
- Det er en lykke for oss at vi nå får obligatorisk EU-godkjenning i Norge. Da får vi samtidig et oblat på skiltene som garanterer at kjøretøyene er nøye kontrollert, sier Weum.
Han synes ellers det er helt greit at alle kan se at bilene er brukt.
- I annonser og sånt er det lett å bruke fine fraser og lokkende budskap. Du tar kanskje munnen litt for full. Bilene med store klistremerker er ærlig reklame. De som ser dem, vet hva de leier. Og vi slipper kunder som føler seg lurt, sier grynderen.
Til tross for sin lett skeptiske holdning til reklame, annonserer Weum jevnlig i aviser og blader. Tankegangen hans er at hvis ikke RAW er synlig, er det en konkurrent som annonserer og tar den delen av kundene som ikke vet hvor de skal leie.
Dessuten er RAW synlig på reklamemonitorene på Fornebu. Det er fem millioner mennesker som reiser til eller fra flyplassen hvert år.
- Selve varemerket er også en magnet. 90 prosent av voksne amerikanere kjenner navnet. Mange ganger møter vi amerikanere som leier RAW-bil for første gang i Norge, sier rustkremmeren og fortsetter:
- Men viktigst er det vel at vi driver ærlig butikk. Kundene kommer igjen og igjen. Og 40 prosent av de nye kundene våre kommer etter anbefaling fra andre.
En Hollywood-historie
RAW ble startet i Los Angeles for 25 år siden. Firmaet vant stor popularitet på 70-tallet da filmstjerner som Henry Fonda og Paul Newman fortalte at de leide slike vrak for å kunne reise anonymt. Nylig innrømmet Pierce Brosman, som kjørte en ny BMW i den siste James Bond-filmen, at han valgte en RAW-bil da han besøkte USA. Tilståelsen ble presset fram av Jay Leno på hans the Tonight Show på NBC.
- Vi i lille Norge er liksom blitt maskoten til USA vi da. Men faktum er at vi er store i forhold til folketallet. Hadde kontorene i USA hatt like store markedsandeler som oss, ville RAW vært verdens største leiebilkjede, poengterer Weum.
Akkurat hvor stor markedsandel RAW har i Norge, kan han ikke si presist. Det finnes ingen skikkelig statistikk over markedet. Markedsdata finnes kun for utleien på flyplassene, og det er bare en del av omsetningen. Dagens Næringsliv anslo i fjor at fire store internasjonale kjeder; Avis, Hertz, IT/Europcar og Budget, til sammen har omtrent 50 prosent av markedet. Samtidig fastslo avisen at det er de små aktørene som vokser raskest.
- Dere har fått et billigstempel. Men er egentlig prisene deres vesentlig lavere enn konkurrentene med nye biler tilbyr?
- Ja, i høyeste grad. Vår prispolitikk er å være billigst. Og vi skal heller ikke bli dyrere enn det kundene forventer. Derfor har vi ingen skjulte kostnader, slik som ekstra forsikring hvis du vil ha egenandel mindre enn 15 000 kroner, sier Weum.
Han krever 345 kroner per døgn for en Ford Fiesta. Da er alt inkludert. Prisen for en Volvo er 395 kroner.
Møkk under neglene
Tom Weum har alltid vært interessert i biler. På fritiden tjente han en liten formue på kjøp, oppussing og salg. Den formuen var det han brukte for å starte RAW. Tidligere i livet jobbet han med regnskap og eiendomsutleie i et firma. Og han arbeidet med lønn på et hotell. I 1986 startet han et bilverksted sammen med broren. Og energibunten har også kjørt mye nattaxi i Oslo.
Legg sammen erfaringene, og du får en svært egnet bakgrunn for å drive et selskap som leier ut bruktbiler. Men livsløpet er svært forskjellig fra de konservative dressmennene som regjerer de andre utleiefirmaene.
- De vil ikke slippe oss inn i Norges Bilutleieforbund. Greit for meg. De kan få ha julebordet sitt i fred. Uansett er det ikke forbundet du lever av, men kundene. Likevel hadde det vært hyggelig å være en del av miljøet, mener Tom Weum.
Nybilutleierene ble neppe vennligere stemt etter avgiftsendringene som kom ved nyttår. De nye reglene favoriserer sterkt bruktbilutleie og RAW skal ha økt omsetningen med 30 prosent i årets første måneder. Ikke minst fordi nybilutleierene måtte øke prisene opptil 35 prosent.
- Generalsekretær Leif Nybø i Norges Bilutleieforbund, hvorfor får ikke RAW være med i forbundet?
- Det er riktig at de fikk avslag første gang de søkte, men RAWs andre søknad er ennå ikke ferdigbehandlet, svarer Nybø.
- Du som har oversikt over markedet, RAW må vel gjøre det veldig bra? Omsetningsutviklingen tyder i hvert fall på det.
- Forbundet mottar ikke salgsstatistikker og markedstall fra medlemmene, som gjerne er tett knyttet opp til de internasjonale kjedene. Dessuten er det vanskelig å beregne markedsandeler fordi selskapene er svært ulike med hensyn på andel korttidsutleie kontra langsiktige avtaler med bedrifter, lokalisering på flyplasser kontra bysentrum og lignende, sier Nybø.
En ting kan han likevel bekrefte: De fire store kjedene som ble nevnt i artikkelen i Dagens Næringsliv er sammen med Statoils utleievirksomhet de største aktørene.
Landsdekkende kjede
Ved siden av Oslo, som har omtrent halvparten av utleiebilene, er RAW-kjeden etablert 12 steder i Norge, pluss to steder i Sverige. Danmark står for tur. Tom Weum eier rettighetene og de andre driver på franchise-basis. Da må de betale en avgift på seks prosent av omsetningen. I tillegg kommer to prosent til et fond for riksdekkende markedsføring. Men franchise-takerne er selv med på å bestemme bruken av dette fondet.
- Har du hatt ulykker med bilene? Tabloidpressen bare venter på å få bruke overskrifter som "Leier ut dødsbiler".
- Vi har ennå ikke opplevd alvorlige ulykker. Jeg sier til gutta her at det er én ting de får sløse med, og det er sikkerhetsdetaljer. Bilparken vår er i gjennomsnitt ti-tolv år gammel. Men alderen er ikke så vesentlig. Det er vedlikeholdet som avgjør. Verdens flypark er for eksempel langt eldre enn bilene våre, sier Weum.
Likevel vet han at det skjer en dødsulykke i trafikken nær sagt hver dag. Før eller senere vil tilfeldighetenes spill ramme en leiebil. Bruktbilgrynderen sier han gjør alt han kan for at det ikke skal skje med en bil fra RAW. Forsikringen er fokus på bilvedlikehold og nøye vurdering av suspekte kunder. Hvis uhellet skulle være ute, vil han tilpasse seg situasjonen, løse problemene ettersom de oppstår og stole på at han kommer lengst med ærlighet.
Espen Askeladd: Tom Weum startet i Oslo i 1990 med 20 bruktbiler. I dag leier kjeden ut nærmere 400 landet rundt.
Ramme med Rent-A-Wreck-logoen som overskrift
config.properties dump-articles.sh modules README.md test2.txt test.txt En amerikansk bilutleiekjede med 500 kontorer over hele verden.
config.properties dump-articles.sh modules README.md test2.txt test.txt Tom Weum har rettighetene i Skandinavia og startet opp første kontor i Oslo i 1990.
config.properties dump-articles.sh modules README.md test2.txt test.txt I dag har Rent-A-Wreck totalt 400 bruktbiler ved 12 avdelinger i Norge og to i Sverige.
config.properties dump-articles.sh modules README.md test2.txt test.txt Omsatte for ni millioner kroner i 1997 og har så langt i år opplevd en kraftig vekst.
config.properties dump-articles.sh modules README.md test2.txt test.txt Har en ganske rølpete image og er kjent for lave priser.