Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Det har vært en tøff periode for toppsjef Hans Holger Albrecht i det svenske mediekonsernet Modern Times Group den siste tiden. Flere toppsjefer har forlatt selskapet, resultatene har falt og selskapets markedsverdi har rast med milliarder på børsen det siste året. MTG eier og driver tv-kanaler som TV3, Viasat4, betal-tv-kanaler som Viasat Film og Fotball og radiokanalen P4.
Les også: MTG sliter med TV3-kanalen
Nå møter MTG også stadig tøffere konkurransen fra internasjonale giganter som Apple, Netflix og Google som vil ta en stadig større andel av det nordiske mediemarkedet.
Da konsernsjefen i MTG avholdt sin kapitalmarkedsdag i Stockholm tidligere i sommer var det like fullt en toppsjef som mente selskapet var godt posisjonert for fremtiden og strategien som skal løfte MTG videre er et økt engasjement i tv-produksjonsmarkedet, nett-tv-satsingen Viaplay og geografisk ekspansjon i nye markeder som i Øst-Europa og Afrika.
Saster på tv-produksjon
I tv-produksjonsmarkedet kjøpte MTG nylig det øst-europeiske selskapet Paprika Latino og har fra før det veletablerte selskapet Strix i porteføljen.
- Innhold er fortsatt konge og blir bare mer og mer viktig. Det eneste Netflix eller noen andre ikke kan kopiere, er lokalt innhold. Derfor må vi gjøre mer på innholdssiden og vi må eie mer, sier konsernsjef Hans-Holger Albrecht i MTG.
Albrecht mener det er en trend at de store, internasjonale tv-konsernene som RTL, ProSiebenSat1 og ITV øker sitt engasjement i tv-produksjon og styrker seg på eget innhold. MTG-sjef Hans Holger Albrecht følger dermed etter de store tv-konsernene i Europa når han styrker seg på tv-produksjon.
- Det er konsolidering i dette markedet også og flere store kringkastere beveger seg i den retningen. For å sikre tilgangen til de beste formatene i fremtiden må du være en spiller. Du trenger ikke eie alt selv, men du må være en spiller i dette markedet. I tillegg ser vi at prisene i Skandinavia på dette området er blitt for høye. Prisene må derfor ned over tid. Et alternativ da kan være å produsere mer selv samtidig som du oppnår stordriftsfordeler i tillegg til at vi vil sikre oss at kunnskapen blir «inhouse» og ikke forsvinner ut, kunne Albrecht Kampanje etter kapitalmarkedsdagen.
- Viaplay er fascinerende
Samtidig satser MTG også tungt på streamingtjenesten Viaplay som skal gi Albrecht og MTG enda flere seere av innholdet sitt. Viaplay er MTGs tv-tilbud distribuert via nettet og er tilgjengelig på en rekke forskjellige plattformer allerede. Selskapet har integrert Viaplay i de nye smart-tv'ene til Samsung, Panasonic og LG i tillegg til at man kan se Viaplay også på mobile plattformer. I tillegg har MTG utviklet Viaplay-boksen som gir kunden MTG nett-tv-tilbud direkte inn på fjernsynsapparatet.
Tilbudet består av mer enn 20 Viasat-kanaler med livesport, filmer og serier i bra streaming-kvalitet, andre gratis tv-kanaler og et rikholdig arkiv av filmer og serier som kundene kan leie.
- Viaplay er et fascinerende prosjekt, sier Albrecht.
Tøff konkurranse
MTG kaster seg dermed inn i et marked som mildt sagt er overbefolket for tiden. Satsingene i Norge er mange og internasjonalt enda flere. TV 2 satser med sitt TV 2 Sumo og Telenor bygger opp sin nye tjeneste Comoyo. Det skjer samtidig med at internasjonale giganter som Netflix, Google og Apple også sikler på dette markedet.
Les også: TV 2 knuser Telenors digitaldrøm
- På grunn av at teknologien beskyttet oss hadde vi tidligere alle våre små monopoler og beskyttede markeder, men i dag har dette gått over og alle kan nå forbrukeren direkte med innholdet sitt. Innholdet er blitt en vare som er tilgjengelig for alle og det er mange nye konkurrenter på markedet i dag som Apple, Netflix og Amazon og da må vi endre måten vi tenker på, sier Albrecht til Kampanje.
Her er det blant ventet at streamingselskapet Netflix vil etablere tjenesten i Norden i løpet av året.
Frykter ikke Netflix
- Frykter du Netflix?
- Nei, vi forberedt på dette og er godt posisjonert med Viaplay. Vi er i en god posisjon, sier Albrecht.
I 2011 la selskapet frem et underskudd på 727 millioner svenske kroner, men i dag har Albrecht en ny mulighet til å rette opp inntrykket når Albrecht legger frem tall for årets første halvår.
Så langt har resultatene i vært preget av en svak utvikling i selskapets flaggskip, de skandinaviske TV3-kanalene der både reklamesalget og markedsandelene har falt. I tillegg har store investeringer i programskjema også slått negativt ut på resultatsiden i det svenske mediekonsernet.
Overskuddet for årets første kvartal falt med med 12 prosent til 591 millioner svenske kroner
Hele toppledelsen forsvant
Også i Norge har det vært store endringer i selskapet og turbulente tider. Toppledere som Hein Espen Hattestad, Trygve Rønningen og Lasse Kokvik er alle ute av selskapet i dag, og selskapet jakter en ny toppsjef i Norge.
Les mer om MTG i sommerutgaven av Kampanje Magasin. Der kan du lese mer om hvorfor selskapet har byttet ut nesten hele toppledelsen i selskapet.
- MTG har nok ressurser, men vi har gjort noen feil. Nå tar vi noen grep og gjør en omorganisering i måten vi jobber på og et skifte av nøkkelpersoner. MTG kommer tilbake. Det har vi gjort mange ganger, sier den erfarne P4-sjefen og lederen i MTG i Norge, Kalle Lisberg, til Kampanje magasin.
Vil du bli abonnent på Kampanje magasin? Les mer om det her.
Du finner magasinet i salg i disse Narvesen-kioskene.
Du kan også lese pdf-utgave av magasinet på Ipad og andre brett, på din pc eller mac. Bestill enkeltutgaver og digitalt abonnement her.