Kamp om stillingsmarkedet på nett

Orkla Media og A-pressens samarbeidsprosjekt Zett.no og Schibsted-eide Finn.no kjemper om å være størst på annonsering i stillingsmarkedet. Nå melder Zett at tjenesten har flest stillinger på nett. Det er imidlertid konkurrenten Finn.no som er størst i antall annonser.

Publisert Sist oppdatert

<![CDATA[Zett meldte i en melding i forrige uke at de er Norges største nettsted for stillingannonser, og ifølge Zett har tjenesten nesten dobbelt så mange ledige jobber annonsert som hovedkonkurrenten Finn. Tallene er 7213 for Zett, mot 3990 for Finn.

Et søk i Zetts database viser imidlertid at flere av annonsene figurerer flere ganger. Zett får brorparten av sine annonser fra A-pressens og Orkla Medias aviser, og fordi flere annonser enten er registrert i flere aviser, eller har hatt flere innrykk i samme avis, blir det tidvis en dobbeltkjøring.

Zett har dessuten gjennomsnittlig langt flere stillinger per annonse enn Finn, da de har mange fellesannonser for offentlige virksomheter. Dobbeltkjøringer av annonser kan dermed få betydelige utslag. Dette avvises imidlertid av markedssjef Helene Graver i Zett.

– Dette er det reelle antallet stillinger, det er ikke relevant å bruke noen rabatt, sier hun til Kampanje.

Direktør for jobbtjenesten på Finn, Eirik Bache-Wiig, sier til Kampanje at de oppfatter seg som svært nøye i oppfølgingen av sin database.

– Vi kan ikke utelukke at det kan komme en dobbeltregistrering, men vi går nøye gjennom basen både automatisk og manuelt for å vaske innholdet. Det er enten kunden eller en operatør hos oss som foretar registreringen, og det hever kvaliteten på vår database, sier Bache Wiig.

Finn oppgir at deres tjeneste per 15. juni hadde 2725 annonser. Kampanjes telling av annonser viser at tjenesten til Zett per 16. juni hadde 2102 annonser. Det betyr at det gjennomsnittlig fulgte halvannen stilling per annonse på Finn, og tre og en halv stilling per Zett-annonse.

Størst i antall stillinger totalt er imidlertid aetat.no. Etaten hadde i utgangen av mai 10337 stillinger i databasen, og oppgir sin gjennomsnittsbeholdning til 12475. ]]>

Powered by Labrador CMS