Mer norsk på Viasat4

Tv-sjef Lasse Kokvik i TV3 og Viasat4 lover mer norskprodusert underholdning på Viasat4 som feirer ett år i dag.

Publisert Sist oppdatert

- Viasat4 har utviklet seg ekstra gledelig det første året med suksessive fremganger i markedsandeler i tråd med utbyggingen av det digitale bakkenettet. Vi er svært stolte av Viasat4 og synes den er en suksess, fordi kanalen skal være komplementær til våre andre kanaler og øke MTGs totaldekning på fri-tv. Det har skjedd dette året, sier Lasse Kokvik til Kampanje.

Visat4 har hatt sin aller beste måned målt i markedsandel så langt i desember hvor andelen ligger på 2,6 prosent i riksuniverset som omfatter all tv-seing fra 12 år og oppover.

August ble kanalens beste måned i konkurranseuniverset; som er det tv-universet absolutt alle tv-kanaler konkurrerer i.

Maskulin action
- Viasat4 skiller seg profilmessig fra TV3 ved at kanalen er noe mer maskulin. Vi henvender oss til litt yngre menn som er opptatt av litt mer action i hverdagen. Den profilen blir ytterligere forsterket når vi flytter fotballen dit fra TV3. Når det skjer regner vi med at Viasat4 vil øke andelene ytterligere, sier Lasse Kokvik.

Les også: TV3 blir fotballfri kanal

Kokvik vil ikke kommentere seertallsutviklingen og økonomiens utvikling i forhold til hva man hadde budsjettert med og forventet.

- Men jeg kan vel si så mye som at vi skal ha en liten markering her på mandag. Vi er godt fornøyde og ikke så rent lite stolte. Under markeringen vil nok konsernsjef Hein Espen Hattestad og programsjef Trygve Rønningen og jeg si noen velvalgte ord over et glass, sier Kokvik.

Kokvik lover mer action i forhold til å utvikle Viasat4 videre det neste året.

- Vi skal satse på egenprodusert norsk underholdning, og i løpet av det neste året vil nok seerne få se flere norske underholdningsformater på Viasat4, sier han.

Stiller likt til start
Kokvik bekymrer seg ikke nevneverdig over at den skjerpede konkurransen kommer samtidig som den ene mediebedriften etter den andre sliper spareknivene sine.

- I 2010 stiller alle tv-kanaler likt til start. Vi har aldri konkurrert med andre tv-kanaler på like vilkår, så tøff konkurranse er ikke noe nytt for oss. Allerede i høst eller til neste vår regner vi med at det nye konkurranseklimaet avtegner seg i forhold til om det er flere eller færre tv-kanaler som skal delta i den nye konkurransen etter at bakkenettet er fullt utbygd.

- Blir Viasat4 større enn TV 2 Zebra når Tippeliga-sesongen avsluttes i oktober?

- Vi slo TV 2 Zebra i vår primære målgruppe i alderen 15-49 år allerede i august, sier Lasse Kokvik.

Powered by Labrador CMS