Vil kreve betaling: - Disse første produktene på mediebrett er også første fase i vår multikanalstrategi, der vi tar ut våre etablerte betal-produkter på nye flater. Og ikke lenge skal du få Dagbladet når du vil, hvor du vil – på alle skjermer, sier sjefredaktør John Arne Markussen i Dagbladet. Foto: Dagbladet/Lars Eivind Bones

Nå vil Dagbladet ta betalt digitalt

Dagbladet lanserer sin Ipad-utgave i dag, til en femtedel av prisen. - Dette er første skritt på vei mot å skape betalingsvilje i digitale kanaler, sier sjefredaktør John Arne Markussen.

Publisert Sist oppdatert

John Arne Markussen slår på stortromma når Dagbladet i dag lanserer Ipad-utgaver og samtidig varsler om sin nye multikanalstrategi. Senere i dag står kulturminister Anniken Huitfeldt og bransjefolk på gjestelisten når Marksussen skal fortelle om mediehusets nye digitale satsinger.

Papiravisen Dagbladet og Magasinet lanseres i dag som betalingsutgaver til iPad, og om noen dager også på iPhone. Leserne tilbys alt innholdet fra papirutgavene samt oppdateringer på viktige nyheter i løpet av dagen. Alt presenteres i et design tilpasset digitale flater.

Slik blir prisene
Prisen per utgave av Dagbladet vil være 14 kroner på hverdager, og 21 kroner på lørdager, inkludert Magasinet. Magasinet kan også kjøpes separat for 21 kroner, og vil være tilgjengelig hele uken igjennom. Det selges også 30-dagers abonnement for 98 kroner. Abonnementet inkluderer både Dagbladet og Magasinet. Til sammenligning koster papirutgaven av Dagbladet 15 kroner mandag til onsdag og 20 kroner torsdag til søndag.

- Disse første produktene på mediebrett er også første fase i vår multikanalstrategi, der vi tar ut våre etablerte betal-produkter på nye flater. Og ikke lenge skal du få Dagbladet når du vil, hvor du vil – på alle skjermer, sier Markussen.

På nyåret vil Dagbladet og Magasinet være tilgjengelig for de som har nettbrett og mobiltelefoner med Android operativsystem, samt i vanlige nettlesere på PC.

- Tydelig Dagblad-identitet
Sigmund Nordal, som til vanlig er designsjef i Dagbladets Magasinet, har hatt ansvaret for design av mediebrett-utgaven.

- Målet har vært å skape en digital avis med tydelig Dagblad-identitet, god lesbarhet og intuitiv navigasjon, sier Nordal. - Leseren skal oppleve at dette er en helstøpt avis. Og for meg som jobber med Magasinet er det spesielt tilfredsstillende at vi nå hver lørdag kan servere ukas beste leseopplevelse på digitale flater også, sier han.

- Mange iPad-magasiner har så mange interaksjonselementer og så vanskelig navigering at det totalt tar oppmerksomheten bort fra innholdet, sier Erik Saastad som er prosjektleder for satsingen. Han understreker at fokuset har vært enkel navigasjon og god lesbarhet.

Enkel løsning
- Vi har laget en løsning som gjør det svært enkelt å hente innhold både fra papirutgaven og nettutgaven. Systemet krever langt mindre manuell innsats enn de konkurrerende løsningene på markedet, samtidig som vi har et avansert design, sier Saastad.

Publish Lab, selskapet som blant annet har utviklet Dagbladet.nos egen publiseringsløsning, står også bak mediebrett-løsningen som nå tas i bruk.

- Dette vil ta tid
Dagbladet vil kun bruke halvannet årsverk på driften av Ipad-utgaven. Mediehusets mål på kort sikt er å få i gang bruken av brettutgaven og så tror Dagbladet at inntektene vil komme når brukervanene har satt seg.

- Papiravisleseren er fortsatt ti ganger mer verdt enn digitalleseren. Dette vil ta tid. Vi er tilbake i 1869 nå, pengene skal fordeles på nytt, sier sjefredaktør John Arne Markussen i Dagbladet til Dagens Næringsliv (DN).

- Vi legger til grunn at folk forventer at prisene på digitale plattformeer er langt lavere enn papir, blant annet på grunn av distribusjonen, sier Markussen til DN.

Powered by Labrador CMS