NRK planlegger storbyradio i Oslo

Ifølge Aftenposten kan dagens inndeling med 17 distriktskontorer i NRK snart være historie. Et utvalg foreslår å kutte ned til ti sendeområder, og lage egen storbyradio for Oslo.

Publisert Sist oppdatert
NRKs 17 distriktskontorer følger i dag den fylkesvise inndelingen. Dette mener et utvalg ledet av distriktsredaktør Jørn Enger ved NRK Østfold er lite fremtidsrettet. Konklusjonen i en rapport som er oversendt ledelsen i NRK, er at man bør dele NRK inn i ti områder.

Resultatet kan bli at der man i dag kjører egne lokalsendinger i ett fylke, i stedet vil samsende med flere fylker. Spesielt på tider av døgnet hvor lytteroppslutningen er lav, skriver Aftenposten Interaktiv.

– Selv om distriktsvirksomheten er vårt fremste konkurransefortrinn, tror jeg at NRK de neste årene vil gå mer i retning av å differensiere virksomheten sin. Det betyr at de 17 distriktskontorene ikke vil bli værende som de er. Det vil bli variasjoner i tilbudet, basert på identitet og hvor folk bor, sier nyhetsdirektør Anne Aasheim i NRK til Aftenposten Interaktiv.

Forslaget til ny inndelingen kan blant annet innebære at NRK-ledelsen vil satse større ressurser i områder hvor konkurransen er hardest.

I rapporten blir dagens Østlandssending splittet opp. Den dekker i dag både Oslo og Akershus på radio og tv-siden, mens NRK Østfold og Vestfold er samlet under paraplyen NRK4. Nå foreslås det at områdene rundt Oslofjorden deles inn i to sendeområder. NRK Oslofjord Vest skal dekke Oslo, Buskerud med Drammensregionen, Kongsberg, Ringerike, Vestregionen med Bærum, Asker, Røyken og Hurum, Vestfold og Hallingdal. NRK Oslofjord Øst, skal i tillegg til Oslo dekke dekke Romerike og Follo, Vestregionen med Lunner, Gran, Kongsvinger og Solør og Østfold.

I tillegg til den nye inndelingen av Oslo, foreslår utvalget altså å opprette en egen storbyradio for Oslo.

Powered by Labrador CMS