Byråinntektene ned 7,4 prosent

Reklamebransjens byråinntekt for fjoråret viser en samlet nedgang på 7,4 prosent. Antall årsverk i bransjen er blitt redusert med 11 prosent.

Publisert Sist oppdatert
Tall fra medlemsbyråene i byråorganisasjonen Kreativt Forum viser at nedgangen i byråenes bruttoinntekt fra 2001 til 2002 var på 7,4 prosent. Mange store annonsører skiftet byråforbindelse i 2002, og antall byråkonkurranser økte i løpet av året. Tallene for 2002 viser likevel at de fleste medlemsbyråene har en forholdsvis stabil byråinntekt, heter det i en melding fra bransjeforeningen Kreativt Forum.

– Tatt i betraktning all den negative omtalen som har vært på utviklingen i norsk næringsliv generelt og norsk reklamebransje spesielt, er det gledelig at de innrapporterte tallene ikke viser noen dramatisk nedgang for byråinntektstallene i bransjen, sier daglig leder Sol M. Olving i Kreativt Forum.

Kreativt Forum har mottatt bruttoinntektstall fra alle byråene som er medlemmer i foreningen. Som Kampanje kunne opplyse i forrige uke, kan en rekke av de største byråene ikke offentliggjøre verken byråinntekt eller resultat for 2002. Dette på grunn av at deres internasjonale eiere er børsnotert, og derfor underlagt strenge regler for offentliggjøring av finansiell informasjon.

Powered by Labrador CMS