Dinamo og GK på omtaletoppen

Dinamo og Geelmuyden.Kiese har begynt 2006 som de avsluttet fjoråret, som landets mest profilerte reklame- og PR-byrå.

Publisert Sist oppdatert

Reklamebyrået Dinamo og PR-byrået Geelmuyden.Kiese var fjorårets suverent mest omtalte byråer i norske medier i hver sin kategori, og lite har endret seg på omtaletoppen for norske reklame- og PR-byråer i årets første måneder, viser tall Retriever har utarbeidet for Kampanje.

Blant reklamebyråene er det fortsatt Dinamo som får mest medieoppmerksomhet, og særlig utenfor de rene bransjemediene. Dinamo er omtalt i 63 artikler i januar og topper foran McCann som er omtalt i 58 artikler, hovedsakelig i bransjemedier. Lederskiftet i McCann er blant sakene som har satt McCann på dagsorden.

Men januar er også «gullfiskmåneden», og årets vinner av Gullfisken, Grey, har som ventet fått sine spaltemillimetere både i bransjetidsskrifter, og med omtale i totalt 55 artikler i januar klatrer Grey til en tredje plass på omtaletoppen for reklamebransjen.

Dermed skyves DDB og Try reklamebyrr nedover på lista, men også de har fått omtale i forbindelse med Gullfisken. Antall artikler om Gullfisken og reklamebyråene generelt er imidlertid mindre enn i januar i fjor.

I PR-bransjen er Geelmuyden.Kiese fortsatt i en annen divisjon hva gjelder medieomtale enn sine kollegaer. I januar er byrået omtalt i 73 artikler, en stor overvekt av dem utenfor bransjemediene, og det er blant annet byråets PR-råd til Vinmonopolet og Redningsselskapet som har vært av interesse.

Burson-Marsteller følger på andre plass med 32 artikler jevnt fordelt på bransjemedier og andre medier, og JKL Oslo er nummer tre med omtale i bare 18 artikler. Også PR-bransjen har vist mindre igjen i mediene i januar i år enn i samme måned i fjor, men Økokrims siktelse mot partner Rune Brynhildsen i Brynhildsen Woldsdal PR kommer nok til å endre på det i februar.

Plass Byrå Artikler Plass jan. 05
Reklame
1 Dinamo 63 2
2 McCann 58 1
3 Grey 55 10
4 Try 47 4
5 DDB 45 3
PR
1 Geelmuyden.Kiese 73 2
2 Burson-Marsteller 32 1
3 JKL Oslo 18 9

Kilde: Retriever. Se hele omtaletoppen for PR- og reklamebransjen i neste utgave av Kampanje magasin.

Powered by Labrador CMS