Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
Kulturminister Linda Hofstad Helleland (H) er begeistret over initiativet om å få åpningsetapper i Tour de France til Norge i løpet av årene som kommer.
Ifølge VG er det blant annet miljøet rundt Arctic Race of Norway som arbeider med å få en Tour-start på norsk jord. Det nordnorske sykkelrittet er eid av selskapet ASO, som også eier Tour de France.
– Dette er fantastiske nyheter for sykkelsporten. Om dette blir en realitet, får man muligheten til å vise fram sykkelmiljøet, som holder et høyt nivå i Norge. Men like viktig er muligheten til å få vist fram Norge fra sin aller beste side, sier Helleland til VG og legger til:
– Selv om ikke rytterne har tid til å nyte den eksepsjonelle naturen vår, så vises den på tv-skjermene til millioner av mennesker. På den måten markedsfører vi Norge overfor turister.
VG erfarer at det har vært dialog med enkelte sentrale byer på Østlandet om etapper i verdens største sykkelritt.
I år var det den tyske Düsseldorf som var startby i Tour de France. De måtte legge 117 millioner kroner på bordet (49 millioner fra byen og 68 millioner fra sponsorer).
– Slike arrangementer gir mye tilbake i form av blant annet arbeidsplasser. Som sportsminister er jeg opptatt av at vi skal ha flest mulig store kultur- og idrettsarrangementer i Norge. Jeg mener betydningen er stor utover selve opplevelsen, sier Helleland , som for tiden befinner seg i Frankrike.
Ifølge VG skal hun få med seg søndagens fjelletappe ved å sitte i en følgebil.