Må bli enige: Innen 1. mai må Petter Northug bli enig med Skiforbundet om hva som skal skje med hans avtale med sponsoren Coop. Foto: Jon Olav Nesvold / NTB scanpix

- Northug har en god sak

Advokat mener Petter Northug bør ta Coop-nekt fra Skiforbundet til retten.

Publisert Sist oppdatert

Etter 1. mai må skiløper Petter Northug ha avsluttet sitt personlige sponsorat fra Coop, om han skal representere Norge, krever Skiforbundet. Nå skriver VG at ekspert på konkurranserett, Per Kristian Bryng i advokatfirmaet Simonsen Vogt Wiig, mener at Skiforbundet har en dårlig sak.

- Reglene og vedtaket til Skiforbundet tar sikte på å hindre Northug i å selge sitt produkt i sponsormarkedet. Dette blir i realiteten en leilendingskontrakt fordi forbundet krever eierskap til Petters kommersielle potensial. Etter mitt syn er vedtaket og reglene kun akseptable dersom de er nødvendige for å ivaretaformål knyttet til «idrettens særart». Det er tvilsomt om det er tilfelle her, da saken synes kun å handle om økonomiske interesser. Derfor mener jeg Northug har en god sak, sier Bryng til VG.

Skiforbundet har tidligere vært klare overfor VG om at vedtaket i skistyret står fast.

Powered by Labrador CMS