Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på "Abonner" godtar du vår personvernerklæring
Dette skaper også usikkerhet i det norske markedet. Etter at redselsbildene fra USA begynte å spre seg i forrige uke, har Schibsted vært gjennom en turbulent uke med nytt årsverste.
Medieanalytiker Per-Robert Jacobsen i ABG Sundal Collier tror likevel ikke at selskapet vil falle ytterligere.
– Situasjonen i Norge er spesiell. Norsk økonomi er ikke så følsom for amerikanske svingninger som for eksempel Sverige. I tillegg vil krisen etter all sannsynlighet føre til høyere oljepris, noe som på kort sikt er bra for norsk økonomi, sier Jacobsen til Kampanje.
Så selv om Aftenposten og TV 2 kan miste noe på inntektssiden som en følge av grufullhetene i USA, vil Schibsted kunne nyte godt av det som er skjedd.
– Økonomien i VG er i liten grad annonserelatert, og avisen vil som en følge av hendelsene øke opplaget, sier Jacobsen.
Bunn-nivået på Schibsted-aksjen kan vanskelig forverres ytterligere, tror medieanalytikere Kampanje har vært i kontakt med. Søkket ser ut til å være i bunn for Kjell Aamots Schibsted.
– Schibsted har allerede funnet sin bunn. Konsernet befinner seg omtrent på nivå med bunnoteringen fra 1999, da selskapet var nede i 78 kroner. Dette var før dotcom-bølgen slo til, sier Jacobsen.
Medieanalytikere tror ikke terror-effekten vil bli veldig merkbar i det norske markedet. Schibsteds svake kurs på 78,50 kroner forrige onsdag var nok derfor mer et utslag av konjunkturfølsomhet overfor begivenhetene i USA, lyder forklaringen.
Schibsted-aksjen ble forøvrig klokken 14.00 i dag omsatt for 76 kroner.