Legger frem nytt program: Tonje Brenna har ledet arbeidet med Arbeiderpartiets nye partiprogram. Mandag presenterer hun et førsteutkast. Foto: Javad Parsa/NTB

Arbeiderpartiet vil putte mer penger i pressestøtte-potten

Partiet foreslår også å sikre videregående elever tilgang til redaktørstyrke medier.

Publisert Sist oppdatert

I forslaget til partiprogram for neste stortingsperiode, som løper fra 2025 til 2029, foreslår Arbeiderpartiets programkomité å styke produksjonstilskuddet for nyhetsmedier og «sikre at de redaktørstyrte mediene kan fylle sin funksjon under kriser og alvorlige hendelser».

Dette er et av flere nye mediepolitiske løfter i partiprogrammet.

Her heter det også at Ap vil utvikle nye modeller for å sikre videregående elever tilgang til redaktørstyrte medier.

Et likelydende løfte finner vi i det nye partiprogrammet til Høyre, som har sagt at de vil «etablere ordninger for å tilgjengeliggjøre nyheter for flere», herunder unge og innvandrerbefolkningen.

Les mer: Høyre spikrer ny mediepolitikk – vil gi unge gratis nyheter

Arbeiderpartiet vil fortsatt jobbe for momsfritak for all digital journalistikk som omfattes av medieansvarsloven, men i første omgang vil de gjeninnføre et palttformøytralt momsfritak for nyhetsmedier. TV 2 mistet som kjent momsfritaket sitt da Ap- og Sp-regjeringen la frem nytt statsbudsjett for 2023.

Powered by Labrador CMS