Vokser på flere områder: - Det gjøres en meget god jobb i hele konsernet for å opprettholde normal drift i en krevende tid, sier konsernsjef Per Axel Koch. Foto: Vidar Ruud/NTB Scanpix

Polaris Media rammes fortsatt av koronakrisen - inntektene ned 60 millioner

Likevel fikk konsernet en vekst i driftsresultatet på ti millioner kroner.

Publisert Sist oppdatert

Det norske avishuset Polaris Media så en reduksjon i driftsinntektene på 59 millioner kroner i andre kvartal som følge av svekkede annonse- og trykkeinntekter under koronakrisen. Likevel fikk konsernet en vekst i driftsresultatet på 10 millioner kroner som følge av økte brukerinntekter og reduserte kostnader.

- Det gjøres en meget god jobb i hele konsernet for å opprettholde normal drift i en krevende tid. Den sterke veksten i antall sidevisninger og digitale abonnenter i mars, opprettholdes i andre kvartal. Ved utgangen av andre kvartal hadde vi 230.000 digitale abonnenter, som er en vekst på 29 prosent mot i fjor, sier konsernsjef Per Axel Koch i en pressemelding.

Mot slutten av kvartalet så han også en bedring i annonseinntektene, og denne skal ha vart gjennom sommeren.

I andre kvartal ble Polaris Media hovedaksjonær i Mediehuset Sunnhordland og opprettet samtidig det nye datterselskapet Polaris Media Vest.

Polaris Media eier også det svenske mediehuset Stampen Sverige, som fikk en vekst i driftsinntektene i andre kvartal og et positivt driftsresultat på seks millioner kroner fra et underskudd på 17 millioner kroner i samme kvartal i fjor.

- Det er gledelig å se den sterke veksten i både digitale abonnementsinntekter og digitale annonseinntekter i Stampen Media. Antall digitale abonnenter har økt med 44 prosent og digitale annonseinntekter med 17 prosent fra andre kvartal i fjor. Det jobbes kontinuerlig med tiltak og handlingsplaner som vil bidra til at den gode digitale utviklingen fortsetter, sier konsernsjef Per Axel Koch.

Her er resultatene til Polaris Media-konsernet for andre kvartal 2020 med sammenligningstall for oppkjøpte selskaper (tall i millioner):

Polaris Media20202019Endring i prosent
Driftsinntekter819878-7
Driftsresultat8575+13

Polars Media fikk et resultat før skatt på 67,9 millioner kroner (+10 prosent) i andre kvartal, ikke inkludert sammenlignbare tall fra oppkjøpte selskaper.

Powered by Labrador CMS