Få de viktigste nyhetene
i innboksen!
Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
En trailer for TV 2s nye underholdningsprogram «Ligaen» får Dyrebeskyttelsen Norge til å slå alarm. Her skal fem kjente ansikter konkurrere om å bli den mest minneverdige atleten, og levende dyr er involvert i flere av de absurde grenene de skal konkurrere i.
Dyrebeskyttelsen Norge mener klippene av en geit som faller mens den er i bånd og en kalkun som slipper fjær mens den forsøker å komme seg unna, vitner om uakseptabel håndtering av dyr.
- Bruk av levende dyr som rekvisitter for humor eller effekt, uten et klart formål til dyrets beste og uten forsvarlig faglig håndtering, er i strid med lovens intensjon og representerer uakseptabel dyrevelferd i beste sendetid, sier Åshild Roaldset, veterinær og daglig leder i Dyrebeskyttelsen Norge, i en pressemelding.
Hun varsler en politianmeldelse på bakgrunn av traileren.
- I denne korte traileren er det vanskelig å se hva dyrene faktisk opplever og gjennomgår for å være TV-rekvisitter. Men lovens løfte til dyrene – om at vi mennesker skal respektere dem, beskytte dem mot fare for unødig påkjenning og gi dem et miljø som er tilpasset artens behov – er helt åpenbart fullstendig glemt i dette TV-programmet.
Pressesjef Jan-Petter Dahl i TV 2 sier at de tar dyrevelferd i produksjoner på alvor.
- Derfor ble også alle opptak med dyr i «Ligaen» ble planlagt og gjennomført i tett dialog med dyreeiere fra besøksgårder og parker med profesjonell drift. Dyreeierne har daglig ansvar for sine dyr, erfaring med håndtering i møte med publikum, og var til stede med ansvar for dyrene under opptakene. Det ble gjort konkrete vurderinger og tilpasninger for å sikre at dyrene ikke ble utsatt for unødige belastninger, og dyrevelferd var et premiss gjennom hele produksjonen, skriver han i en e-post.
- Traileren gir et svært kort og klippet inntrykk av situasjoner som i praksis var kontrollert og gjennomført under oppsyn. Ingen dyr ble skadet, og vi har vært opptatt av å holde oss godt innenfor rammene av dyrevelferdsloven, avslutter Dahl.
«Ligaen» har premiere tirsdag 17. februar på TV 2.