PREMIUM

Tar grep: SMS-avstemning og direktesending er historie når Gullfisken skal kåres neste uke.

Gjør store endringer i Gullfisken: - Mer rettferdig

For første gang er vinneren avgjort før programmet går på lufta.

Publisert Sist oppdatert

Lørdag 7. februar skal folkets reklamefavoritt kåres i Gullfisken på TV 2. Prisen har vært delt ut hvert år helt siden kanalen ble lansert i 1992, men nå gjør TV 2 store endringer i formatet.

For første gang vil ikke sendingen gå direkte på TV 2, men spilles inn i forkant samme kveld. Det betyr at man ikke kan stemme underveis i sendingen. Avstemningen flyttes i stedet i sin helhet til TV2.no og avsluttes flere timer før vinneren offentliggjøres.

Programredaktør Trygve Rønningen i TV 2 forteller at den gamle avstemningsmetoden med SMS kun fungerer for større underholdningsformater og var moden for utskiftning.

 - Vi har vurdert over tid om den tradisjonelle SMS-avstemningen er det som tjener prisen best. Da tror vi dette er en riktigere og mer rettferdig måte å gjøre det på, sier han. 

- Bare til det bedre

Avstemningen er allerede i gang på TV2.no. Den avsluttes kl. 17.00 neste lørdag.

- Hvordan skal dere få folk til å gå inn på TV2.no og stemme før sendingen? 

- Det gjør vi ved å tease og promotere, og så satser vi på at antall stemmer som kommer inn denne veien vil være betydelig større enn i en direktesending. 

- Det betyr at det ikke er TV-seerne som kårer vinneren i år?

- TV-seerne er også de som bruker TV2.no. Folk er folk. Men de som sitter og ser TV-sendingen blir servert en sending med et resultat som er avgjort på forhånd. 

- Mister dere ikke nerven under sendingen? 

- Det er alltid spennende med live-sending på godt og vondt, men for TV-seerne blir det bare til det bedre. Det er lettere å lage en tettere sending når man ikke går live.

- Har vært forutsigbar

Gullfisken spilles inn på Carls i Oslo med Bård og Vegard Ylvisåker som programledere. Her skal middelalder-estetikken dyrkes og de ulike byråene får hver sin plass med egne bannere. 

TV 2 lover også at konkurransen mellom byråene, og annonsørene, skal få enda større plass i år.

- Nå er vi ikke bundet av den gamle liturgien i Gullfisken. Den har vært forutsigbar på godt og vondt, sier Rønningen.

Tidligere har hoveddelen av programmet vært å drive frem stemmeavgivningen.

- Når den faktoren ikke er der, kan vi leke med underholdningsformatet på en annen måte. Jeg håper seerne vil oppleve dette som en kvalitetsforbedring.

- Blir sendingen billigere å produsere på denne måten? 

- Nei, dette er ikke motivert av kostnadene. Det er den samme riggen om vi går live eller forskutt, så det har ingenting å si.

Powered by Labrador CMS