INNSIKT

Tåkelur-general: Hans Geelmuyden er mannen bak «tåkelur» og «tåkefyrste»-prisene. Kanskje har dette bidratt til at han er kommunikasjons-Norges mest omtalte person i fjor? Foto: Eivor Eriksen.

Her er de mest omtalte PR- og reklamebyråene

- Vi skal engasjere oss til krampa tar oss, sier omtalevinner Hans Geelmuyden.

Publisert Sist oppdatert

Kampanje har fått medieovervåkningsbyrået Retriever til å analysere hvilket byrå og hvilken bransjeperson som er mest omtalt i norske medier i fjor. Ikke overraskende er det Geelmuyden Kiese som er det mest omtalte byrået i løpet av 2017.

- Hva er din kommentar? Er dere opptatt av slikt?

- Vi er opptatt av åpenhet, og av nytenkning. Det gir synlighet, sier konserndirektør og gründer Hans Geelmuyden til Kampanje.

For som et av Norges største kommunikasjonsbyråer, er de selvsagt opptatt av synlighet.

- I mitt sekstiandre år er det fortsatt mange ting som provoserer meg. Høyt på listen kommer byråer som hevder de dyrker «diskresjon». Det er ikke diskresjon de dyrker. Det er lukkethet og sløvsinn. De som kaller seg «diskrete» mangler kunnskap til å hevde seg i debatten. Jeg er borgerlig oppdratt. Hjemme lærte jeg at det er en fordømt forpliktelse å engasjere seg i samfunnet vi lever i. GK engasjerer seg. Det kommer vi til å fortsette med til krampa tar oss. Derfor topper vi disse listene dine, sier en engasjert Geelmuyden.

Her årets mest omtalte byråer Hårfin seier til GK

Hjemme lærte jeg at det er en fordømt forpliktelse å engasjere seg i samfunnet vi lever i.

Hans Geelmuyden

ByråAntall omtaler
1.Geelmuyden Kiese998
2.First House969
3,Try321
4.Apeland181
5.Anorak173
6.Zynk165
7.Trigger157
8.SMFB151
9.Pol148
10.Carat130
11.Burson Marsteller126
12.Apt112
13.Anti107
14.Starcom104
15.Netlife103
16.Knowit92
17.Los & Co90
18.Kitchen89
19.Making Waves83
20.Gambit Hill & Knowlton75

Bransjemediene er størst

Analysesjef Guro Lindebjerg i Retriever har hatt ansvar for undersøkelsen og sier følgende om tallene;

- Byråene og bransjenavnene omtales helt klart oftest i fagmediene Kreativt Forum og Kampanje. De to fagmediene nevner byråene og navnene i om lag 1-2 oppslag hver dag gjennom året, gjennomsnittlig. På tredjeplass finner vi Dagens Næringsliv, Medier24 og Dagbladet, som publiserer 100-200 oppslag i løpet av 2017, sier hun til Kampanje.

Etter omtalevinneren GK kommer konkurrenten First House hakk i hæl. De to byråene er i en særklasse og langt foran tredjeplassen, som Try Reklamebyrå har kapret.

- Målt i redaksjonell omtale er det definitivt Geelmuyden Kiese og First House som er de mest omtalte byråene i 2017. De to byråene er omtalt i om lag 700 oppslag mer enn Try, som er neste på listen, sier Lindebjerg.

- Har fått mer oppmerksomhet enn jeg fortjener

Ikke nok med at GK er det mest omtalte byrået i 2017, for Hans Geelmuyden er også den mest omtalte bransjepersonen i fjor. Det er en solid plassering foran den bransjepersonen som kommer på andreplass - Kjetil Try, som er byråleder i Try reklamebyrå.

- Jeg har fått mer oppmerksomhet enn jeg fortjener. Hvis noen fortsatt mener jeg har noe å bidra med, gleder det meg, sier Geelmuyden til Kampanje.

- Er det viktig for deg å være synlig i media?

- Nei, så pervertert er jeg ikke. Men hvis jeg kan være til hjelp, stiller jeg alltid opp. Hvorfor har jeg ikke fått «Snill gutt statuetten», mon tro, spør han retorisk med et glimt i øyet.

Hans Geelmuyden har også tidligere gått av med «seieren» i slike målinger, og har da uttalt at han ikke søker denne oppmerksomheten, men henviser til andre eller kolleger der han kan. Det gjør han fremdeles, synes han.

- Jo eldre du blir, jo mer innser du at du ikke kan. Dessuten er jeg opptatt av å hjelpe kolleger i GK med synlighet. De er både klokere og enda vakrere enn meg, sier han.

Her er årets mest omtalte bransjepersoner Geelmuyden soleklart mest omtalt

PersonOmtaler
1.Hans Geelmuyden201
2.Kjetil Try93
3.Preben Carlsen88
4.Ole-Christian Apeland70
5.Maria Aas-Eng53
6.Claus Sonberg32
7.Nina Riibe31
8.Torgeir Vierdal26
9.Bente Kvam Kristoffersen25
10.Haakon Dahl24
10.Peder Mittet24
10.Monika Augustsson24

Fakta om undersøkelsen:

  • Målingen er utført av Retriever på oppdrag av Kampanje.
  • Perioden som er målt, er hele 2017.
  • De byråene og personene som er målt, er valgt ut av Kampanjes redaksjon.
  • Kildegrunnlaget er norske redaksjonelle medier, hvilket inkluderer oppslag i alle riksaviser og regionaviser på papir, samt papirutgavene av en rekke lokalaviser, magasiner og tidsskrift, alle landets nettaviser samt de største og mest toneangivende fjernsyns- og radiosendingene.
Powered by Labrador CMS