PREMIUM

Harald Rønneberg og Thomas Numme kan se at Plan-B i 2024 fikk et kraftig oppsving på lønnsomheten.

Kraftig resultatbyks for «Nummis» og «Rønnis»: - En glede å være med på

Produksjonsselskapet Plan B, hvor tidligere Senkveld-duo Harald Rønneberg og Thomas Numme er blant eierne, tjente gode penger i 2024.

Publisert Sist oppdatert

Plan B, som blant annet produserer «Kokkeskolen» på TV 2 og podkastene «198 land med Einar Tørnquist» og «In Good Company with Nicolai Tangen», kan skilte med solide tall i 2024.

Driftsresultatet fikk seg nemlig en skikkelig opptur. Fra å ha ligget på 2,7 millioner norske kroner i 2023, ble det et oppsving til 6,4 millioner kroner i 2024.

- Vi har hatt fokus på drift de siste årene, og i et stadig mer krevende marked har våre ansatte og samarbeidspartnere vært flinke til å finne gode, effektive løsninger. De fine folkene våre gjør en kjempejobb. Og det er godt å se at det fungerer, sier Line Konglevoll, daglig leder i Plan B.

- For meg som styreleder har det vært en glede å være med på, og så se hvordan teamet vårt har jobbet målrettet med å effektivisere driften og samtidig skape bedre synergier på tvers av forretningsområdene våre. Vi er veldig stolte av folkene våre og den jobben de gjør, sier styreleder og TV-profil Harald Rønneberg.

- Lønnskostnadene går ned med syv millioner kroner. Hva ligger bak det?

- Endringene i kostnadene er sammensatt, det er noe foreldrepermisjoner også videre, men det handler først og fremst om det prosjektbaserte arbeidet i TV-avdelingen, som fører med seg en del midlertidige ansettelser. Og det vil være ulikt fra år til år, avhengig av når prosjektene gjennomføres, sier Konglevoll.

Plan B eies av Plan B Gruppen, som igjen eies av blant annet profilene Harald Rønneberg, Thomas Numme og Truls Svendsen.

Line Kongevoll. Daglig leder i produksjonsselskapet Plan B hvor TV-profilene Thomas Numme, Truls Svendsen og Harald Rønneberg er blant eierne.
Daglig leder: Line Kongevoll. Daglig leder i produksjonsselskapet Plan B hvor TV-profilene Thomas Numme, Truls Svendsen og Harald Rønneberg er blant eierne.

 - Et volum vi er fornøyde med

Omsetningen til Plan B holder seg på samme nivå i 2024, som året før. I 2023 lå omsetningen på 104,5 millioner, mens den i 2024 falt med marginalt til 100,7 millioner. Konglevoll og Rønneberg forteller at en omsetning på 100 millioner kroner var noe de siktet på å oppnå i 2024, og at hun er godt fornøyd med å klare det.

- Det er et volum vi er fornøyde med. Vi opplever at vi stadig bygger en sterkere virksomhet med forvaltning av profiler og produksjon av TV og podkast under samme tak, sier Rønneberg.

Rønneberg forteller at produksjonsstrategien til Plan B er å lage «brede og varme underholdningskonsept». Det mener han de har lyktes med. I tillegg til «Kokkeskolen», skal selskapet straks i gang med enda en ny egenutviklet konkurransereality, men velger å foreløpig holde det hemmelig hva den skal gå ut på.

- Til sammen har vi en variert, lønnsom og solid portefølje av podkaster som stadig utvikler seg og når ut til stadig nye lyttere. Det er også gøy å se at både det offentlige og næringslivet har omfavnet podkast som en spennende og effektiv plattform. sier Rønneberg.

Truls Svendsen, Harald Rønneberg og Thomas Numme.
Senkveld-trio: Truls Svendsen (f.v), Harald Rønneberg og Thomas Numme i Plan-B. Tidligere var trioen kjent fra TV 2s fredagsunderholdning Senkveld.

- Vi har et fotfeste

- Dere lager TV og podkast, i tillegg til litt annen produksjon. Hva er det største inntektsbenet?

- Vi er et profilbasert underholdningshus der forvaltning av profiler, TV og podkast deler omsetningen ganske likt mellom seg, forteller Rønneberg.

- Vi har oppnådd lønnsomhet i produksjonene våre, er en stor leverandør til eventmarkedet, der profilene våre er foretrukne programledere og underholdere til arrangementer i offentlig og privat virksomhet, sier Konglevoll og fortsetter:

- Vi har fått et godt fotfeste i det kommersielle markedet, og i tillegg har vi de siste årene hatt stor suksess med sceneshow, som «Fra Æ til Å» med Truls Svendsen, «19-års Jubilumsshow» med Raske Menn og «Janneloven» med Janne Formoe. 

Plan B-gjengen er imidlertid forberedt på at 2025 skal bli et noe roligere år, enn hva 2024 var.

- Vi ser en naturlig korreksjon i markedet etter et veldig høyt volum av oppdrag helt siden pandemien og med en verden der mye uforutsigbart skjer, sier Rønneberg.

Konglevoll fortsetter:

- Vi opplever som resten av verden en høy prisvekst på kostnadssiden, det gjør seg utslag også i mengden oppdrag fra for eksempel næringslivet, men vi er solide og har kontroll på driften og ser lyst også på de neste årene.

Plan B er i skrivende stund 20 faste ansatte.

Powered by Labrador CMS