Abonnér på Kampanjes nyhetsbrev
Ved à klikke på «Abonnér» godtar du vår personvernerklæring.
PREMIUM
Fredag la partileder i Miljøpartiet de Grønne (MDG) Arild Hermstad og nestleder Ingrid Liland frem MDGs alternative statsbudsjett.
I sitt alternative budsjett foreslår MDG å bruke 58 millioner på å «følge opp satsingen med en nasjonal infrastruktur for KI og sikre et mangfold av frie medier lokalt, regionalt og nasjonalt».
MDG foreslår videre å bruke 13 millioner kroner til økt pressestøtte for å «sikre et mangfold av frie medier lokalt, regionalt og nasjonalt » og 12 millioner kroner på å styrke samiske aviser.
- Frie og redaksjonsstyrte medier er viktig for gjensidig tillit i samfunnet. I møte med teknologigigantene og utviklingen av språkmodeller og kunstig intelligens er det essensielt å støtte redaksjonelle medier gjennom en overgang og samtidig sørge for at teknologigigantene skattlegges for verdier skapt i Norge.
I dag går også Arbeiderpartiet, Senterpartiet, Sosialistisk Venstreparti, MDG og Rødt i gang med budsjettforhandlingene.
Torsdag la SV frem sitt alternative statsbudsjett. Der foreslo partiet plattformnøytral nullmoms og å øke pressestøtten med 30 millioner kroner.
Også Senterpartiet og Rødt vil øke pressestøtten, henholdsvis med 20 og 50 millioner kroner.